Fico sľuboval pred voľbami pomoc s hypotékami, realita je iná a viacerí ju nedostanú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Robert Fico, Smer SD
Predseda strany SMER-sociálna demokracia Robert Fico. Foto: Archívne, SITA/Darko Bandic
Tento článok pre vás načítala AI.

Viacerí Slováci zostali sklamaní, keď prišli na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, aby si vybavili štátnu podporu.

Pred pár dňami totiž bola spustená pomoc so splácaním hypoték a niektorí zistili, že nemajú nárok na finančný príspevok. Informovala TV Joj vo svojej reportáži na stránke Noviny.sk.

Pomoc má háčik

„Keď som sa zastavil na úrade práce so žiadosťou o vyplácanie mesačnej dotácie za navýšene úroky hypotéky a namieste som zistil, že nárok nemám, lebo pomoc sa nevzťahuje na hypotéky, ktoré boli refinancované,“ povedal pre televíziu divák Daniel.

Hypotéku si refinancoval vtedy, ako mu hrozila vysoká úroková sadzba. Začínal s úrokom 0,85 percenta a ten mu skončil vlani v júni. „Moja banka mi ponúkla novú fixáciu na 4,8 percenta. To by som platil o 200 eur viac. Konkurenčná banka mi ponúkla úrok 3,2 percenta,“ opísal Daniel.

Úroky mu aj tak stúpli

Hoci si v inej banke vylepšil svoje podmienky, úroky mu aj tak stúpli o 130 eur. Ja som sa rozhodol využiť najlepšiu možnosť a keďže vtedy ani vláda ani nikde sa nespomínalo, že bude nejaká pomoc, nejaká dotácia, tak ako bežný spotrebiteľ som aj ja hľadal a jednal o lepších podmienkach,“ vysvetlil Daniel.

Urobil teda presne to, čo odporúčali v minulosti analytici a odborníci. O hypotekárnu pomoc tak môžu požiadať len tí, ktorí si vlani refixovali hypotéku a stúpli im mesačné splátky. Tí dlžníci, ktorí si ju refinacovali a správali sa podľa analytikov zodpovedne, nemajú na dotáciu nárok.

„Vláda týmto krokom deformuje trh lebo vyčleňuje určitú skupinu ľudí ktorým zadotuje hypotéky a aktívnejším, ktorí sa starali aby ju mali lacnejšiu žiadnu pomoc neposkytne,“ povedal finančný analytik Marián Bulík.

Pomoc predstavili v novembri

Práve téma hypoték a ich vysokých splátok bola veľkou predvolebnou témou. V tom čase predseda strany SMER-SSD Robert Fico navrhoval, aby ľuďom pomohol štát i banky.

„Ak Smer sociálna demokracia bude vo vláde, nebudeme vymýšľať teplú vodu. Bude spolu s bankami štát prispievať tri percentá na vysoké úrokové sadzby,“ sľuboval Fico pred voľbami.

Súčasná vláda predstavila pomoc koncom novembra a jednou z podmienok je tiež príjmový strop 2 086 eur v hrubom. Ministerstvo financií SR uviedlo, že teraz neplánuje meniť podmienky a ozrejmilo, že pomoc nie je možné uplatniť pri „prenesení“ úveru do inej banky.

Viac si prečítajte na stránke Noviny.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRÚPSVaR Úrad práce sociálnych vecí a rodiny