Fico na oslavách sviatku Cyrila a Metoda zaútočil na Kisku pre jeho neprítomnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NITRA: Celonárodná púť k sv. Cyrilovi a Metodovi
Sprava: podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, predseda vlády SR Robert Fico, minister financií SR Peter Kažimír a minister práce SR Ján Richter počas Cyrilo-metodskej národnej púte na Svätoplukovom námestí v Nitre, ktorá je vyvrcholením duchovného programu Cyrilo-metodských slávností v Nitre. Nitra, 5. júl 2017. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 5. júla (WebNoviny.sk) – O paralelách medzi dnešným svetom a časoch, keď sem prišli Cyril a Metod, ale aj jadre Európskej únie a obrane kresťanstva pred migráciou hovoril premiér Robert Fico na bratislavskom Devíne, kde sa konali oslavy stredajšieho sviatku.

Ficova kritika Kisku

Fico v úvode príhovoru k štátnemu sviatku príchodu Cyrila a Metoda zaútočil na prezidenta Andreja Kisku. „Haló – kričím a hovorím aj k najvyššiemu ústavnému činiteľovi tohto štátu, že je najvýznamnejší štátny sviatok,“ zakričal Fico do mikrofónu a pripomenul, že sa mu nepáči, komu dáva prezident štátne vyznamenania.

„Ako je možné, že štátne vyznamenania dostávajú ľudia, ktorí boli proti vzniku Slovenskej republiky? Ak to takto pôjde ďalej, nebudeme zapierať iba minulosť, ale aj budúcnosť a samých seba, čo je to najhoršie, čo sa tomuto národu môže stať,“ vyhlásil Fico.

Konflikt medzi Západom a Východom

Podľa premiéra nás to, že sem prišli vierozvestci, zaradilo medzi najvyspelejšie spoločnosti.

„Dovolím si povedať, že pomohli vtedajším politickým elitám lepšie pochopiť svoju vlastnú identitu a identitu spoločnosti,“ pokračoval Fico s tým, že aj medzi vtedajším a dnešným svetom existujú paralely. Spomenul napríklad konflikt medzi Západom a Východom.

Zároveň hovoril o tom, že treba ochrániť kresťanstvo a Európu pred migráciou a islamom. Kresťanstvo označil za existenčnú bázu. „Kresťanstvo je základnou bázou. Dnes má úlohu, aby migračné vlny, multikultúra a bezbrehý liberalizmus nenarušili jadro integrácie EÚ,“ hovoril Fico.

Oslavy sa uskutočnili pod zástitou premiéra

Premiér vyzdvihol, že už tvorcovia slovenskej ústavy dali odkaz Cyrila a Metoda do Ústavy SR. Podľa neho nás solúnski bratia môžu inšpirovať aj dnes, a to tým, ako sa nevzdávali aj napriek meniacim sa mocenským pomerom.

Okrem Fica v stredu s príhovormi vystúpili aj šéf Konferencie biskupov Stanislav Zvolenský a jeho evanjelický kolega Miloš Klátik.

Oslavy 1154. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy sa uskutočnili pod záštitou predsedu vlády Roberta Fica na hrade Devín. Zúčastnili sa na nich predstavitelia vlády, národnej rady, cirkví, aj zástupcovia samosprávy či ďalší verejní činitelia a osobnosti kultúrneho a spoločenského života.

V kultúrnom programe v areáli hradu Devín, významného sídla Veľkomoravskej ríše, kam v roku 863 na pozvanie kniežaťa Rastislava prišli vierozvestcovia, vystúpil tanečný a spevácky zbor Umeleckého súboru Lúčnica, recitátorka Ida Rapaičová a herec Jozef Šimonovič.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaMiloš KlátikRobert FicoStanislav Zvolenský