Fico kritizuje sudkyne krajského súdu, ich názor o nevinne obvinených vyšetrovateľov NAKA je vraj nepodstatný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Poslanec parlamentu a predseda strany Smer - sociálna demokracia Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Konštatovanie Krajského súdu v Bratislave (KS BA), že stíhanie štvorice vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) je neopodstatnené a je nepodstatným názorom troch žien, ktoré nemajú žiadnu právomoc o tomto rozhodovať. Na dnešnej tlačovej konferencii to skonštatoval predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.

Doplnil, že podľa neho tri sudkyne KS BA rozhodnutie o prepustení vyšetrovateľov a vtedajšieho šéfa policajnej inšpekcie Petra Scholtza z väzby nepísali a niekto im ho „dal na kľúči“.

Podozrenia z manipulácií vyšetrovania

„O tom, či je niekto právoplatne trestne stíhaný, môže rozhodnúť len prokuratúra,“ zdôraznil Fico. Generálna prokuratúra podľa neho uznesením, v ktorom zamietla sťažnosti voči obvineniu Jána Čurillu, Pavla Ďurka, Milana Sabotu, Štefana Mašinu a Petra Scholtza, potvrdila dôvodnosť ich stíhania.

Zároveň zopakoval svoje tvrdenia, že vyšetrovatelia si vymysleli trestné stíhania voči príslušníkom policajnej inšpekcie, ktorí mali preveriť podozrenia z manipulácií vyšetrovania sledovaných káuz.

Keď sa tak stalo v tomto prípade, podľa Fica takýto postup použili aj pri iných stíhaných osobách, napríklad pri bývalom policajnom prezidentovi Tiborovi Gašparovi.

Zneužitie právomocí

Podpredseda strany Smer Róbert Kaliňák pripomenul, že prokurátor je „pánom prípravného konania“. Súdy majú podľa neho skúmať len materiálny dôvod väzby. „Ale nemajú sa vyjadrovať k vine alebo nevine. A tu jednoznačne zaznelo, že sú nevinní,“ povedal s tým, že daný rozsudok je „špecifický, vymodlený, vyprosený a nakoniec odmenený“.

Štyria vyšetrovatelia NAKA na základe rozhodnutia Generálnej prokuratúry SR zostávajú obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Zamietnutie sťažnosti voči obvineniu sa týka aj bývalého dočasného šéfa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) rezortu vnútra Petra Scholtza. Generálny prokurátor Maroš Žilinka podľa uznesenia, naopak, zrušil obvinenie pre marenie spravodlivosti. Tomu čelili vyšetrovatelia Čurilla a Ďurka.

Úteková väzba pre takáčovca

Zrušené obvinenie z marenia spravodlivosti sa týka podozrení, že dvojica vyšetrovateľov údajne bránila členovi skupiny takáčovci Martinovi Mikulcovi v roku 2020 v návrate na Slovensko zo zahraničia, čím chcela docieliť vznik dôvodu na jeho útekovú väzbu.

V prípade Pavla Ďurka. sa tiež obvinenie týkalo údajnej manipulácie s výpoveďou svedka Csabu Dömötöra. Zamietnutá sťažnosť sa týka obvinenia celej štvorice policajtov a tiež Pavla Scholtza z vykonštruovania trestného stíhania členov takzvaného antitímu policajnej inšpekcie, ktorý mal preveriť podozrenia na manipulovanie trestných káuz vyšetrovateľmi NAKA..

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Csaba DömötörJán ČurillaMartin MikulecMilan SabotaPeter ScholtzRobert FicoRobert KaliňákŠtefan Mašín
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRNAKA Národná kriminálna agentúraSMER-SDÚrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR