Fico, Kaliňák a ďalší politici vo väzení. Polícia rieši virálne VIDEO, ktoré zdieľali aj matovičovci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deepfake video, Fico, Kaliňák, Danko, Šutaj Eštok vo väzení
Reprofoto: www.instagram.com - koláž SITA Webnoviny.
Tento článok pre vás načítala AI.

Polícia aktuálne vyhodnocuje šírenie deepfake videa na sociálnych sieťach, ktoré v niektorých pasážach zobrazuje ústavných činiteľov na hranici ľudskej dôstojnosti.

„Hneď v úvode zdôrazňujeme, že nemáme nič proti zábave a v tejto veci nevedieme žiadne trestné konanie. Celú záležitosť iba posudzujeme na základe podnetov od vás a operatívnych informácií z médií,“ informuje na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Malo by ísť o deepfake video, na ktorom sú premiér Robert Fico (Smer-SD), prezident Peter Pellegrini, podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS) či ministri Robert Kaliňák (Smer-SD) a Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) zobrazení vo väzení. „Spoločnosť“ im robia Marian Kočner a Alena Zsuzsová.

Nekorektné hnutie Slovensko

Na profile Igora Matoviča na sociálnej sieti Facebook malo video v čase písania článku viac ako 580-tisíc pozretí. Sen @DameTo,“ napísal expremiér v popise. Video „postlo“ aj hnutie Slovensko, kde si ho pozrelo vyše 1,2 milióna ľudí a malo viac ako 4-tisíc zdieľaní.

Portál aktuality.sk upozornil, že autorom videa je stránka s názvom „Made in Slovakai“. „Video som vytvoril ako satiru, nie ako politický materiál. To, že ho hnutie Slovensko zdieľalo bez súhlasu a funkčného odkazu na môj profil, nepovažujem za korektné,“ uviedol autor pre spomínaný spravodajský web.

Pre porovnanie, na instagramovom účte „Made in Slovakai“ malo video viac ako 75-tisíc pozretí.

Aj satira má svoje hranice

Umelá inteligencia podľa polície patrí medzi veľké výzvy v bezpečnostnom kontexte, má nesporný prínos pre spoločnosť, no s jej nezadržateľným pokrokom dlhodobo evidujeme nekalé praktiky aj trestnú činnosť.

„Polícia uviedla, že čoraz častejšie preveruje najmä produkty generatívnej AI, ktorú využívajú podvodníci napr. pri imitovaní hlasu, aby v telefonátoch podviedli seniorov či v e-mailoch a správach vylákali od ľudí osobné či platobné údaje,“ priblížili muži zákona.

Aj satira a verejná kritika však podľa polície majú svoje zákonné hranice. „Upozorňujeme na zodpovednosť, ktorá vyplýva zo zverejňovania a šírenia obsahu na internete,“ dodali muži zákona.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Alena zsuzsováAndrej DankoMarián KočnerMatúš Šutaj EštokPeter PellegriniRobert FicoRobert Kaliňák