Fiala a viacerí českí ministri dorazili do ostreľovaného Kyjeva, premiéra čaká stretnutie so Šmyhaľom aj Zelenským (foto)

Fiala, Šmyhaľ
Český premiér Petr Fiala počas návštevy Kyjeva s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Foto: twitter.com
  • aktualizované 31. októbra 2022, 14:00

Českí ministri, ktorí budú v pondelok rokovať s ukrajinskými partnermi, dorazili do Kyjeva. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Okrem premiéra Petra Fialu sa na rokovaní zúčastňuje trojica vicepremiérov a štyria ministri, uviedla Česká televízia. Ukrajinské hlavné mesto, rovnako ako mnohé ďalšie časti krajiny, sú pritom od pondelkového rána terčom ruského ostreľovania.

Tajnosti okolo ich cesty

Kabinet tajil, ktorí ministri do Kyjeva išli i spôsob ich dopravy, uvádzajú ďalej Novinky s tým, že okrem Fialu sú v ukrajinskom hlavnom meste aj vicepremiér a minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka, vicepremiér a minister vnútra Vít Rakušan, vicepremiér a minister zdravotníctva Vlastimil Válek, minister financií Zbyněk Stanjura, minister zahraničia Jan Lipavský, minister dopravy Martin Kupka a ministerka obrany Jana Černochová.

Delegáciu sprevádza bývalý ukrajinský veľvyslanec v Prahe a súčasný námestník ministra zahraničia Jevhenij Perebyjnis.

Fiala sa stretne aj so Zelenským

Fiala sa stretne s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom a ministri majú rokovať so svojimi ukrajinskými náprotivkami o povojnovej obnove Ukrajiny a ukrajinských utečencoch na českom území.

Českého premiéra prijme aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, s ktorým podpíše deklaráciu k euroatlantickej perspektíve pre Ukrajinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denys ŠmyhaľJán LipavskýJana ČernochováMarian JurečkaMartin KupkaPetr FialaVít RakušanVlastimil VálekVolodymyr Zelenskyj