Fedcupový duel Slovensko - Kanada začnú Cibulková a Abandová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dominika Cibulková
Zľava: Slovenská tenistka Dominika Cibulková a kanadská tenistka Francoise Abandová po žrebe programu bratislavského stretnutia s Kanadou v play-off o II. svetovú skupinu Pohára federácie 2016. Bratislava, 15. apríl 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Dvojka slovenskej singlovej zostavy Dominika Cibulková a jednotka hostiek Francoise Abandová otvoria v sobotu o 12.00 h na antuke pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC v Bratislave víkendové stretnutie Slovensko – Kanada v play-off o II. svetovú skupinu Pohára federácie 2017 tenisových reprezentačných družstiev žien. Následne sa predstavia jednotka výberu SR Karolína Schmiedlová a dvojka javorových listov Aleksandra Wozniaková. Rozhodol o tom piatkový žreb programu v dejisku.

V nedeľu od 13.00 h sa najprv uskutočnia dvojhry Schmiedlová – Abandová a Cibulková – Wozniaková a po nich štvorhra, na ktorú kapitáni Matej Lipták a Sylvain Bruneau nahlásili páry Dominika Cibulková, Jana Čepelová, resp. Sharon Fichmanová, Charlotte Robillardová-Millettová, pričom majú nárok na zmeny. V kádri SR figuruje ešte debutantka Tereza Mihalíková.

Nominácie:

SLOVENSKO

Karolína Schmiedlová (34. vo svetovom rebríčku WTA vo dvojhre, 354. vo štvorhre)

Dominika Cibulková (38. / 143.)

Jana Čepelová (124. / 245.)

Tereza Mihalíková (467. / 472.)

kapitán: Matej Lipták

KANADA

Francoise Abandová (260. / 278.)

Sharon Fichmanová (328. / 125.)

Aleksandra Wozniaková (511. / 912.)

Charlotte Robillardová-Millettová (631. / 646.)

kapitán: Sylvain Bruneau

„Kanadský kapitán ma svojou voľbou neprekvapil, očakával som, že postaví Abandovú a Wozniakovú. Ja som sa rozhodoval medzi trojicou hráčok, ale od začiatku som mal jasno, že Domča nastúpi, lebo je momentálne v pohode a verím, že to ukáže aj počas víkendu. Ako druhú singlistku som napokon zvolil Kaju, ktorá nemá úplne ideálne rozpoloženie, ale počas fedcupových týždňov vždy urobila veľa práce a napokon to napospol zvládla. Dúfam, že to tak bude aj teraz. Navyše, na nedeľu máme v zálohe Janku, ktorá je v dobrej forme,“ uviedol kapitán SR M. Lipták.

Na podporu spoliehať publika sa bude spoliehať Dominika Cibulková: „Čo nemôžem ovplyvniť, to neriešim, takže som sa poradím zápasov nezaoberala. Veľmi sa však teším na vystúpenia v domácom prostredí, dúfam, že bude plný dom.“ V novej situácii sa ocitne Schmiedlová: „Počas týždňa sa mi v príprave hralo dobre a dúfam, že to tak bude aj v samotných zápasoch. Ako druhá som v sobotu ešte nehrala, takže neviem, čo od toho môžem čakať.“

Obrazom: Slovenky vo februári tesne podľahli Austrálčankám

Víťaz bude hrať v II. svetovej skupine ročníka 2017

Hrať sa bude loptami Dunlop Fort Clay Court. Hlavnou rozhodkyňou bude Šítal Ijerová z Indie, empajrovými Španiel Jaume Campistol a Chorvátka Tamara Vrhovecová. Vstupenky na oba dni stoja zhodne 10 eur a sú v distribúcii cez www.ticketportal.sk a www.predpredaj.sk a na recepcii NTC. Priame prenosy odvysiela RTVS na Dvojke.

Víťaz bude hrať v II. svetovej skupine ročníka 2017, zdolané družstvo klesne do I. skupiny regionálnej zóny, teda do „III. ligy“ v hierarchii. Slovensko v nej naposledy bolo v sezóne 2006. Ešte v apríli 2013 boli Slovenky v Moskve proti Ruskám na prahu prieniku do semifinále týchto MS tímov ITF. Napokon tesne neuspeli a odvtedy inkasovali ešte štyri prehry, pričom v rámci predmetného obdobia dosiahli len jeden triumf minulý rok v apríli v bratislavskom záchranárskom dueli o II. svetovú skupinu proti Švédkam.

Karolína Schmiedlová
Foto: SITA/Marek Mrviš

Kanada je semifinalistom edície 1988. Od februára 2013 do apríla 2014 postúpila z I. skupiny americkej zóny o dve úrovne vyššie až do elitnej osmičky (vtedy ťahala šnúru siedmich víťazstiev), teraz môže tiež za necelý rok a pol od februára 2015 padnúť nazad, ak utrpí štvrtý nezdar v rade. Figuruje na 14. priečke v hodnotení krajín, Slovensko je na 17. pozícii.

Z tradičných členiek slovenského kádra chýbajú zdravotne indisponovaná Magdaléna Rybáriková a spoludržiteľka Fed Cupu 2002 Daniela Hantuchová, ktorá súbežne bude hrať v kvalifikácii na turnaji v Stuttgarte. Sedemnásťročná víťazka dvojhry junioriek na vlaňajších melbournských grandslamových Australian Open Mihalíková je v kádri premiérovo. Ak sa aj dostane na kurt, bude 22. Slovenkou hrajúcou vo Fed Cupe v ére samostatnosti. Dosiaľ poslednou debutantkou je od 8. februára 2015 Kristína Schmiedlová.

V tíme Kanady chýba finalistka Wimbledonu 2014

Kanada je výrazne oslabená absenciou finalistky Wimbledonu 2014 a bývalej pätky renkingu WTA Eugenie Bouchardovej, ktorá figurovala v oficiálnej predbežnej nominácii, ale minulú stredu si v americkom Charlestone zranila brušné svalstvo.

Jana Čepelová
Foto: SITA/Marek Mrviš

Tím SR má pred sebou „záchranársku“ výzvupo februárovej bratislavskej prehre 2:3 s Austrálčankami v 1. kole II. svetovej skupiny. Kanaďanky v rovnakej fáze súťaže tiež v domácom prostredí nestačili na Bielorusky (2:3). V Québec City im aj vtedy chýbala Bouchardová, vo dvojhrách sa predstavili Abandová a Wozniaková.

Slovenky sa naposledy stretli s Kanaďankami predvlani v apríli v spomenutom Québec City a domáce zvíťazili 3:1. Hostky vtedy boli bez Cibulkovej, Rybárikovej aj Hantuchovej. Vo dvojhrách nastúpili Čepelová a Kristína Kučová, obe prehrali s Bouchardovou, tretí bod (chronologicky prvý) domácim dodala Wozniaková proti Čepelovej.

Už v júli 1997 Slovensko zvíťazilo nad Kanadou na antuke v areáli Slovana Bratislava jasne 5:0 vďaka dvom bodom Kariny Habšudovej aj Henriety Nagyovej a deblovému príspevku Habšudovej s Katarínou Studeníkovou.

SLOVENSKO – KANADA

play-off o II. svetovú skupinu Pohára federácie 2017 tenisových reprezentačných družstiev žien

16. – 17. apríla na antuke pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC v Bratislave

Sobota – postupne od 12.00 h

Dvojhry:

Dominika Cibulková – Francoise Abandová

Karolína Schmiedlová – Aleksandra Wozniaková

Nedeľa – postupne od 13.00 h

Dvojhry:

Karolína Schmiedlová – Francoise Abandová

Dominika Cibulková – Aleksandra Wozniaková

Štvorhra:

Dominika Cibulková, Jana Čepelová – Sharon Fichmanová, Charlotte Robillardová-Millettová

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aleksandra WozniakováDaniela HantuchováDominika CibulkováJana ČepelováKarolína SchmiedlováKristína KučováKristína SchmiedlováMagdaléna RybárikováMatej LiptákTereza Mihalíková
Firmy a inštitúcie Slovenská ženská tenisová reprezentácia