Fantastický Peter Sagan je druhý najlepší šprintér sezóny 2018

Peter Sagan
Peter Sagan vyhral 13. etapu Tour de France 2018. 20. júl 2018 Foto: archívne, SITA/AP.

BRATISLAVA 6. novembra (WebNoviny.sk) – Najlepším šprintérom cyklistickej sezóny 2018 je jednoznačne Talian Elia Viviani z tímu Quick-Step Floors.

V analýze špecializovaného webu Cyclingnews sa musel pred ním skloniť aj trojnásobný majster sveta Peter Sagan, ktorý obsadil druhé miesto. Tretí skončil ďalší šprintér tímu Bora-Hanshrohe Ír Sam Bennett. Viviani v práve skončenej sezóne získal 18 víťazstiev, medzi nimi sa vynímajú štyri víťazné etapy na Giro d´Italia a tri na Vuelte a Espaňa.

Pri porovnávaní jednotlivých šprintérskych es nešlo prioritne len o počet víťazných pretekov. Do úvahy sa brali aj druhé a tretie miesta a body sa prideľovali odstupňovane podľa dôležitosti, resp. veľkosti pretekov.

Sagan sa zameral na kvalitu

Najväčšiu váhu mali, pochopiteľne, podujatia Grand Tour a tzv. monumentálne klasiky, kde cyklistov ocenili 200, 100 a 60 bodmi za prvé až tretie miesto.

Ďalšie preteky zo série WorldTour sa bodovali 100, 60 a 30 bodmi. Nasledovali podujatia HC kategórie so 70, 35 a 21 bodmi a napokon kategórie 1 s pridelením 40, 20 a 12 bodov. Do úvahy sa okrem hromadných šprintérskych koncoviek brali aj víťazstvá z únikov, ale nie celkové poradia v pretekoch či výsledky časoviek.

„Zatiaľ čo Viviani dominoval v širokom spektre pretekov, Sagan sa v sezóne 2018 zameral na kvalitu, nie kvantitu. Jeho víťazstvo na pretekoch Paríž-Roubaix je najviac cenené z celého roka. K tomu treba pridať tri etapové triumfy na Tour de France a tiež víťazstvo na klasike Gent-Wevelgem plus jednu etapu z austrálskych pretekov Tour Down Under,“ konštatuje web Cyclingnews.

Ackermann z Bory bol piaty

Odborníci si tiež všimli, že síce 28-ročný Slovák musel tento rok prenechať titul majstra sveta (v hornatých pretekoch v Innsbrucku nemal šancu držať krok s najlepšími vrchármi), doprial si ďalší cenný dres v podobe šiesteho víťazstva na majstrovstvách Slovenska.

„Hoci Sagan dosiahol len osem víťazstiev v porovnaní s osemnástimi u Vivianiho, ukázal konzistentnosť výkonov aj vďaka štyrom druhým miestam na Vuelte, trom na Tour de France a ďalším pódiovým výsledkom na pretekoch Tirreno-Adriatico či Tour Down Under. Akurát na obľúbených pretekoch Okolo Kalifornie vyšiel po prvý raz naprázdno, čo sa týka etapových víťazstiev,“ dodáva vo svojom hodnotení Cyclingnews.

Okrem Sagana a Bennetta skončil v najlepšej šestke šprintérov aj tretí zástupca Bora-Hansgrohe, Nemec Pascal Ackermann bol piaty. Štvrtá priečka patrí Holanďanovi Dylanovi Groenewegenovi (LottoNL-Jumbo) a šiesta pôvodne zrejme najväčšiemu šprintérskemu favoritovi sezóny Kolumbijčanovi Fernandovi Gaviriovi (Quick-Step Floors).