Expolicajta Bistáka v kauze Očistec uznali za vinného, dostal podmienku

Súd, spisy
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Habočík
  • aktualizované 17. marca 2022, 13:32

Bývalého zástupcu riaditeľa expozitúry Západ národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Vladimíra Bistáka uznali za vinného zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prijímania úplatku.

Mimoriadne znížený podmienečný trest

Ako informoval Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vo svojom profile na sociálnej sieti, sudca špecializovaného súdu v Banskej Bystrici vo štvrtok na verejnom zasadnutí schválil dohodu prokurátora ÚŠP s obvineným a vyhlásil rozsudok. Ide o vec vylúčenú z pôvodného konania označovaného ako kauza Očistec.

„Vzhľadom na postoj k vlastnej trestnej činnosti a miere, v akej prispel k objasneniu vyšetrovaných skutočností, s ním prokurátor dohodol mimoriadne znížený podmienečný trest odňatia slobody za súčasného uloženia trestu prepadnutia majetku zahŕňajúceho viacero nehnuteľností, hnuteľných vecí a ďalších majetkových hodnôt,“ uviedol ÚŠP.

Proti rozsudku sa už nemôže odvolať

Hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková doplnila, že súd obvinenému uložil trest odňatia slobody vo výmere tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu s probačným dohľadom vo výmere štyri roky.

„Súd zakazuje obvinenému v skúšobnej dobe stretávať a kontaktovať sa akoukoľvek formou s konkrétnymi, súdom určenými osobami,“ povedala hovorkyňa.

Súd podľa nej zároveň obvinenému uložil aj trest prepadnutia majetku, ako aj úhrnný trest zákazu činnosti spočívajúci vo výkone zamestnania a funkcie v orgánoch verejnej moci vo výmere šesť rokov.

„Rozsudok je právoplatný a nie je možné sa proti nemu odvolať,“ dodala Kudjáková.

Bisták je stíhaný aj v inom prípade

Vladimír Bisták bol obvinený v rámci akcie Očistec zameranej na nezákonné aktivity vysokých policajných funkcionárov. Podľa obvinenia napríklad za finančnú odmenu kryl daňovú trestnú činnosť bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Františka B. Stíhaný je tiež v rámci prípadu známeho ako Agentúra, ktorý sa tiež týka korupcie.

V rámci akcie Očistec zadržali koncom roka 2020 viacerých bývalých vysokých policajných funkcionárov. Stíhaní sú napríklad pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy činov alebo trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa.

V kauze figurujú okrem iných aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, exšéf Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško alebo bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína KudjákováPeter HraškoRóbert KrajmerTibor GašparVladimír Bisták
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraSIS Slovenská informačná službaÚrad špeciálnej prokuratúry