Expolicajt Chauvin si vypočul ďalší trest v prípade Georgea Floyda, sudca mu “vypucoval žalúdok“ a poslal na 21 rokov za mreže

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Derek Chauvin
Bývalý policajt Derek Chauvin, ktorý svojím brutálnym zásahom usmrtil Afroameričana Georgea Floyda. Foto: SITA/AP

Americký federálny sudca vo štvrtok odsúdil Dereka Chauvina na 21 rokov väzenia za porušenie občianskych práv Georgea Floyda.

Policajt udusil Afroameričana

Konanie bývalého minneapoliského policajta, ktoré viedlo k smrti Afroameričana, pritom označil za „jednoducho nesprávne“ a „odporné“.

Sudca Paul Magnuson ostro kritizoval Chauvinovo konanie z 25. mája 2020, i keď sa rozhodol pre spodnú hranicu trestu, ktorý požadovala dohoda o vine a treste.

Policajt Chauvin bielej pleti vtedy kľačal Floydovi na krku viac ako deväť minút, zatiaľ čo ten lapal po dychu a prosil, že nemôže dýchať. Floydova smrť vyvolala po celom svete protesty proti rasizmu a policajnej brutalite.

Chauvin je vinný vo viacerých bodoch

Magnuson, ktorý v tomto roku predsedal aj federálnemu procesu s tromi ďalšími bývalými policajtmi na mieste činu, pritom za tragédiu viní práve Chauvina, ktorý bol najstarší a najskúsenejší z nich.

Chauvinova dohoda o vine a treste žiadala, aby si trest 20 až 25 rokov odsedel súbežne s 22 a pol rokom, na ktoré ho odsúdili v štátnom procese.

Bývalého policajta tento rok uznali vinným zo štátnych obvinení z neúmyselnej vraždy druhého stupňa, vraždy tretieho stupňa a zabitia druhého stupňa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Derek ChauvinGeorge Floyd