Exminister Johnson čelí žalobe, v kampani pred referendom o brexite údajne zavádzal verejnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson. Foto: archívne, SITA/AP

LONDÝN 29. mája (WebNoviny.sk) – Bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson, ktorý je stále veľmi vplyvným politikom vládnucej Konzervatívnej strany, čelí žalobe za to, že v kampani pred referendom o brexite v roku 2017 zámerne zavádzal britskú verejnosť s úmyslom, aby hlasovala za odchod z EÚ.

Chce kandidovať na post lídra konzervatívcov

Hoci sa príliš neočakáva, že by Johnsona uznali vinným a odsúdili, súdny proces preňho prichádza v najnevhodnejšom čase.

Práve pred niekoľkými dňami totiž oznámil úmysel kandidovať na post predsedu konzervatívcov, ktorého získanie by preňho automaticky znamenalo aj to, že sa stane budúcim britským premiérom.

Londýnsky súd v utorok oznámil, že žalobu proti Johnsonovi bude riešiť a tohto politika predvolá. Nie je však zatiaľ známe, kedy sa súdny proces začne.

Zažaloval ho politický aktivista

Johnsona zažaloval politický aktivista Marcus Ball, ktorý na to, aby si mohol najať špičkový tím právnikov, vyzbieral prostredníctvom crowdfundingovej kampane vyše 200-tisíc britských libier (v prepočte viac ako 220-tisíc eur).

Ball žaluje Johnsona okrem iného aj za zavádzajúce tvrdenia, že Británia prispieva každý týždeň na chod Európskej únie sumou 350 miliónov libier (v prepočte takmer 400 miliónov eur). Nielen podľa Balla, ale aj podľa Britského štatistického úradu je to „obrovské prekrútenie oficiálnych štatistík„.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris JohnsonMarcus Ball