Eurovoľby sa v krajinách Európskej únie líšia aj v hranici zvoliteľnosti či minimálnom veku kandidátov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
eurovoľby, voľby do Európskeho parlamentu
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) – Výsledky volieb do Európskeho parlamentu budú známe až deň po ich konaní, teda v nedeľu v noci. Slovensko si svojich zástupcov bude voliť v sobotu 25. mája, väčšina európskych krajín však má voľby v nedeľu.

Naprieč Európskou úniou sa voľby líšia aj napríklad v hranici zvoliteľnosti či minimálnom veku kandidátov. Ako prví pôjdu vo štvrtok 23. mája hlasovať voliči v Holandsku, v piatok 24. mája sa voľby konajú v Írsku. Slovensko, Malta a Lotyšsko si svojich zástupcov volia v sobotu 25. mája. V Českej republike sa voľby konajú v piatok aj v sobotu.

Otázna je účasť Veľkej Británie

Zvyšok Európy bude voliť v nedeľu 26. mája. Ešte nie je známe, či sa Británia na voľbách zúčastní, a ak áno, tak kedy.

Praktickú stránku organizácie eurovolieb upravuje vnútroštátna legislatíva, musí však zaručovať rovnosť pohlaví a tajné hlasovanie. Inak sa môžu voľby v krajinách líšiť. Napríklad okrem dátumov je rozdielny aj minimálny vek kandidátov.

Na Slovensku je hranica 21 rokov, inde 18, 23 či 25 rokov. V niektorých krajinách je zase povinná účasť na voľbách. Medzi tieto krajiny patrí Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Grécko a Luxembursko. Takisto sa v jednotlivých krajinách môže líšiť aj prah zvoliteľnosti.

Poslanci sa volia každých päť rokov

Na Slovensku musí politická strana dosiahnuť hranicu päť percent, rovnako je to aj v Litve, Poľsku, Česku, Rumunsku, Chorvátsku, Lotyšsku a Maďarsku. Rakúsko, Taliansko a Švédsko majú štvorpercentnú hranicu. Inde je hranica ešte nižšia, závisí od volebného obvodu alebo si štáty prah zvoliteľnosti neuplatňujú.

Otázna je účasť Veľkej Británie. Podľa najnovšieho vývoja môže Spojené kráľovstvo opustiť EÚ do 31. októbra. V tomto prípade by sa museli zúčastniť na eurovoľbách. Ak by sa však v parlamente podarilo odobriť dohodu o odchode, mohli by odísť skôr. Takisto platí, že ak by boli v čase konania eurovolieb členom, ale voľby by neusporiadali, automaticky by odišli k 1. júnu.

Poslanci Európskeho parlamentu sa volia každých päť rokov. Európsky parlament je jediným priamo voleným medzinárodným zhromaždením na svete a jeho úlohou je zastupovať záujmy občanov EÚ na európskej úrovni.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať