Európsky parlament schválil uznesenie, ktoré kritizuje kroky Ficovej vlády. Lexmann ho nepodporila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miriam Lexmann
Miriam Lexmann v pléne Európskeho parlamentu. Foto: European Union 2021
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 17. januára, 15:44

Európsky parlament (EP) čoraz viac nadužíva svoj politický priestor na hodnotenie vnútropolitickej situácie v členských štátoch. Uviedla to europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) po tom, ako v stredu europoslanci zahlasovali za uznesenie, v ktorom vyjadrili obavy zo zmien v Trestnom zákone z dielne súčasnej slovenskej koalície.

Lexmann kritiku trestného zákona nepodporila

Za uznesenie hlasovalo 496 zo 630 prítomných poslancov. Europoslankyňa predložené uznesenie o Slovensku nepodporila. Lexmann uviedla, že tento týždeň sú na programe plenárneho zasadnutia vnútropolitické otázky štyroch členských krajín. EP podľa jej slov často zasahuje do ich výlučných právomocí.

„Žiaľ, tento aktivizmus a ideologizácia EP vážne naštrbili jeho dôveryhodnosť aj v očiach občanov,“ vyhlásila europoslankyňa.

Ako ďalej Lexmann uviedla, Kresťanskí demokrati boli od samého začiatku proti tomu, aby sa slovenská vnútropolitická otázka prenášala na pôdu parlamentu. Ako však zdôraznila, je jednoznačne proti tomu, aby bol Úrad špeciálnej prokuratúry zrušený, a je aj proti navrhovanej novele Trestného zákona.

Ohrozenie spravodlivosti a boj proti korupcii

Robím všetko pre to, aby sa nám podarilo zastaviť toto ohrozenie spravodlivosti a boja proti korupcii na domácej pôde. Spolu s tisícmi občanov stojíme na našich námestiach a rovnako bránime právny štát na Slovensku aj v Národnej rade SR,“ uviedla Lexmann a súčasne odmietla klamstvá a obvinenia zo strany predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), podpredsedu vlády Tomáša Tarabu (SNS), ako aj ďalších koaličných predstaviteľov o tom, že v Bruseli otvorila otázku odňatia eurofondov pre Slovensko.

„Práve naopak, celé roky sa ako jedna z mála poslancov v EP zasadzujem za striktné dodržiavanie zakladajúcich zmlúv a ochranu výlučných kompetencií členských štátov a neustále zdôrazňujem, že odoberanie eurofondov sa nemôže používať ako nástroj trestania členských štátov. Tak to bolo v prípade Poľska a Maďarska, o to viac platí, keď ide o Slovensko,“ uzavrela Lexmann.

Fico sa dostal s promafiánskym balíkom do úzkych

Europoslanec Vladimír Bilčík (EPP, SK) sa zas vyjadril, že Európsky parlament vyslal Robertovi Ficovi a jeho vláde jasný politický odkaz s tým, že drvivá väčšina europoslancov hovorí ‚nie‘ búraniu protikorupčných základov SR. Fico to má podľa neho vo svojich rukách a ešte stále môže škodlivé zmeny zastaviť.

Ako pokračoval eurposlanec Martin Hojsík (RE,SK), Fico sa dostal s promafiánskym balíkom do úzkych, keď proti Slovensku postavil európske inštitúcie.

„Deje sa to z jediného dôvodu – pre likvidáciu právneho štátu a veľmi konkrétne pre drastické znižovanie trestov za korupciu, odstavenie vyšetrovateľov v polícii, oslabenie postavenia oznamovateľov a likvidáciu špeciálnej prokuratúry,“ vyhlásil Hojsík a dodal, že ohrozuje nielen postavenie Slovenska v EÚ, ale aj európske finančné záujmy.

Vidia to Slováci aj európske inštitúcie

Europoslanec Eugen Jurzyca (ECR, SK) doplnil, že z hľadiska budovania právneho štátu nepovažuje za reálne, aby boli nevyhnutne odsúdení všetci ľudia, ktorí si to zaslúžia. Považuje však za dôležité, aby ľudia na Slovensku cítili, že takáto možnosť existuje. Tisícky protestujúcich ľudí podľa neho ukazujú, že sa tento pocit stráca.

Podľa europoslanca Jozefa Mihála (RE, SK) je výzva slovenskej vláde na zastavenie deštrukcie právneho štátu namieste, a to vzhľadom na možné dopady na finančné záujmy Únie či na protikorupčný rámec EÚ.

Europoslanec Peter Pollák (EPP, SK) vyhlásil, že EÚ sa nemôže nečinne prizerať na kroky Ficovej vlády. Priblížil, že v EP panuje veľké znepokojenie a neistota v súvislosti s ďalším vývojom na Slovensku. Poslanec EP Ivan Štefanec (EPP, SK) uzavrel, že to, čo sa deje, vidia nielen európske inštitúcie, ale aj veľká časť Slovákov, a preto je treba za zachovanie právneho štátu aj naďalej bojovať.

Európsky parlament v stredu odhlasoval uznesenie, ktoré kritizuje návrh novely Trestného zákona z dielne vlády Roberta Fica. Text, ktorý uzatvára rozpravu v pléne z 13. decembra, vyjadruje obavy europoslancov zo schopnosti Slovenska bojovať proti korupcii a chrániť finančné záujmy EÚ, ak bude schválená navrhnutá novela Trestného zákona.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miriam LexmannRobert FicoTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentKDH Kresťanskodemokratické hnutie