Európske financie posilnili analytickú jednotku Najvyššieho súdu SR, zefektívnili sa procesy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Najvyšší súd Slovenskej republiky
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

Európske finančné zdroje dopomohli k výraznému posilneniu analytickej jednotky Najvyššieho súdu SR (NS SR), zefektívneniu procesov na základe auditu či zvýšeniu transparentnosti činnosti súdu pravidelnou a otvorenou komunikáciou.

Ako ďalej NS SR informoval v tlačovej správe, v rámci projektu „Zefektívnený Najvyšší súd – fáza 1“ mohol súd čerpať prostredníctvom operačného programu Efektívna verejná správa 2,4 milióna eur. NS SR sa nakoniec podarilo vyčerpať 93 percent sumy.

Zjednotenie rozhodovacej činnosti

Projekt podľa NS SR pozostával z troch hlavných aktivít. „V prvej aktivite sa výrazne posilnila analytická jednotka súdu – Oddelenie dokumentácie, analytiky a komparatistiky (ODAK), a to o 12 analytikov. Oddelenie počas trvania projektu, a teda počas 48 mesiacov, vytvorilo viac ako 250 rešerší a neustále poskytuje odbornú podporu sudcom Najvyššieho súdu SR a ich asistentom,“ uviedla Ivana Nittmannová z tlačového oddelenia NS SR. Okrem toho podľa nej ODAK prekladá potrebnú judikatúru, čím oboznamuje sudcov a ich asistentov s aktuálnou rozhodovacou činnosťou Európskeho súdu pre ľudské práva a Súdneho dvora EÚ.

ODAK zabezpečuje zjednotenie rozhodovacej činnosti a tým pádom aj predvídateľnosť rozhodovania, s čím súvisí aj súdivosť, ktorá je na Slovensku vysoká. Jeho práca má však zásadný vplyv aj na dĺžku konania a pomáha pri výkone súdnictva,“ povedala Nittmannová.

Kancelária NS SR tiež z európskych zdrojov obstarala systém IS DMS, ktorý je základným podporným nástrojom analytikov a pomáha im spravovať všetky elektronické dokumenty. „Evidujú sa v ňom a spracúvajú rozhodnutia súdu, no tiež tvoria rešerše a právne analýzy,“ vysvetlila Nittmannová.

Akčný plán opatrení na zlepšenie

Dôležitou súčasťou projektu podľa nej bolo tiež vyriešiť procesy v kancelárii a s pomocou externého auditu ich zefektívniť a vylepšiť. „Dodávateľ zmapoval vtedajší stav procesov a činností a navrhol odporúčania na zlepšenie. Bolo popísaných deväť procesných oblastí, v rámci ktorých sa identifikovalo 82 odporúčaní na zlepšenie,“ priblížila Nittmannová. Na základe auditu podľa nej následne vypracovali Akčný plán opatrení na zlepšenie, s pomocou ktorého kancelária postupne zefektívňuje všetky svoje procesy. Konkrétne obsahuje 43 opatrení a 83 konkrétnych úloh.

Súd v rámci projektu tiež pravidelne informuje laickú aj odbornú verejnosť o svojich aktivitách a tiež o rozhodovacej činnosti, a to nielen textovo, ale aj vo forme videí, ktoré sú zverejnené na jeho webe. „Publikuje takisto informácie o hospodárení súdu či o medzinárodnej spolupráci. Verejnosť informuje aj o výstupoch analytickej jednotky ODAK, a to prostredníctvom pravidelne vydávanej publikácie Bulletin ODAK, pre ľudí je k dispozícii aj časopis o činnosti súdu s názvom DE IURE,“ dodala Nittmannová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivana Nittmannová
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR