Európska liga (play-off): Spartak Trnava zvládol odvetu s NK Olimpija Ľubľana a postúpil do skupinovej fázy

Európska liga (play off): FC Spartak Trnava - NK Olimpija Ľubľana  (odveta)
Dino Štiglec z NK Olimpija Ľubľana sleduje súboj spoluhráča Tomislava Tomiča s Erikom Grendelom z FC Spartak Trnava počas odvetného zápasu play-off Európskej ligy. Trnava, 30. august 2018. Foto: SITA/Ivan Kopčáni.
  • aktualizované 30. augusta, 22:57

TRNAVA 30. augusta (WebNoviny.sk) – Futbalisti Spartaka Trnava v odvetnom zápase play-off Európskej ligy remizovali s NK Olimpija Ľubľana 1:1 a keďže v úvodnom zápase na pôde slovinského majstra zvíťazili 2:0, postúpili do skupinovej fázy.

V odvete na Štadióne Antona Malatinského otvoril skóre v 12. min hlavičkou domáci kapitán Boris Godál. Remízu zariadil v 42. min presnou strelou Nik Kapun. Stretnutie poznačil incident, keď priaznivci hostí v závere ohrozovali domácich fanúšikov svetlicami, jedna z nich skončila i na hracej ploche.

Spartak Trnava je iba tretím slovenským tímom, ktorý si vybojoval účasť v skupine druhej najprestížnejšej európskej súťaže. V sezóne 2008/2009 sa ešte vo vtedajšom Pohári UEFA predstavili v skupinovej fáze hráči MŠK Žilina, o tri roky neskôr sa tam dostali už v „reformovanej“ Európskej lige futbalisti Slovana Bratislava. „Belasí“ si úspech v podobe skupinovej fázy zopakovali aj v sezóne 2014/2015.

Európska liga (play-off) – odveta

• hralo sa od 20.30 SELČ na Štadióne Antona Malatinského

FC Spartak Trnava – NK Olimpija Ľubľana 1:1 (1:1)

• prvý zápas – 2:0, do skupinovej fázy Európskej ligy postúpil FC Spartak Trnava

Góly:
12. – 1:0 B. Godál
42. – 1:1 N. Kapun

Žlté karty: 3 – 3
50. M. Oravec, 68. B. Godál, 76. I. Hladík 25. T. Tomič, 38. M. Bagnac, 90.+3 R. Kronaveter

strely celkovo (na bránu): 4:13 (1:4), rohové kopy: 2:11, ofsajdy: 0:1, držanie lopty (v %): 45 – 55, rozhodcovia: L. Banti – A. Costanzo, G. Peretti (všetci Tal.), 15 642 divákov

Spartak: Chudý – A. Kadlec, Hladík, Godál, Čonka – M. Oravec – Jirka (90.+ Š. Pekár), Grendel (72. Janso), J. Rada, Čanturišvili (89. Lupták) – Marek Bakoš
Olimpija:
 Ivačič – Bagnack, B. Ilič, Maksimenko, Štiglec – Kapun (74. G. Brkič), T, Tomič – Kingsley Boateng (69. S. Savič), Kronaveter, Crnič – Abass (82. Suljič)

I. polčas

Po úvodných desiatich minútach stretnutia, keď sa hralo najmä medzi šestnástakmi vystrelil tvrdo hosťujúci krídelník Matic Črnič, ale iba do pripraveného brankára Martina Chudého.

Už o niekoľko desiatok sekúnd neskôr sa na pravej strane ihriska zbavil brániaceho hráča Erik Grendel a nacentroval priamo na hlavu kapitána Borisa Godála, ktorý nedal šancu gólmanovi Aljažovi Ivačičovi a otvoril skóre duelu – 1:0.

V 18. min si pokutový kop pýtal Marek Bakoš, ktorý v súboji s hosťujúcim obrancom spadol a nemohol pokračovať v ofenzívnej činnosti po centri Erika Jirku, ale píštalka talianskeho rozhodcu Lucu Bantiho zostala nemá.

V 23. min pretiahol Chudého z priameho kopu Rok Kronaveter strelou k pravej tyčke, domáci brankár zneškodnil aj následný center z rohu. V 42. min sa do ojedinelej šance dostali zverenci Safeta Hadžiča, Nik Kapun sa nepomýlil a presnou strelou zvnútra šestnástky vyrovnal na 1:1.

II. polčas

Druhé dejstvo sa začalo v podobnom duchu v akom sa nieslo to prvé a ani jeden z tímov si neutvoril výraznejšiu príležitosť. V 68. min sa do protiútoku rútil Grendel, ale jeho prihrávka na Jirku neprešla cez posledného zadáka Ľubľany. Namiesto šancí, ktoré absentovali na ihrisku rástla iba nervozita a tvrdosť osobných súbojov z oboch strán.

Prvá príležitosť v druhom polčase prišla až v 72. min, keď sa Chudý musel poriadne natiahnuť, aby vyrazil nebezpečnú strelu Dina Štigleca. V 80. min dostali hostia výhodu priameho kopu z výhodnej pozície po faule Mateja Oravca na Črnica – Kronaveter trafil iba tesne nad.

O pár sekúnd neskôr sa v sektore priaznivcov Olimpije Ľubľana objavila pyrotechnika a jedna svetlica skončila i na trávniku, no incident si nevyžiadal výraznejšie zdržanie. „Fanúšikovia“ hostí pokračovali vo vyčíňaní a svetlica skončila i na tribúne v tesnej blízkosti priaznivcov Spartaka, kde vrhali i iné predmety.

V 86. min bolo rušno po dlhšej odmlke i na ihrisku, v gólovej príležitosti sa ocitol Marek Bakoš, ale zblízka netrafil bránku. O dve minúty neskôr hostia zahrali priamy kop z hranice šestnástky, Brkič pálil nad bránku Trnavy. Arbiter nadstavil po druhom polčase ešte šesť minút, ale ani jeden z tímov už neskóroval.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Radoslav Látal (tréner Spartaka Trnava): „Je to splnený sen. Keď vidím tešiacich sa fanúšikov, doprajem im ďalšie veľké zápasy v Európe. Mám také želanie, bol som deväť rokov v Nemecku a želal by som si preto súpera z tejto krajiny. Úspechu sme podriadili celý začiatok sezóny. Trochu sme dali bokom slovenskú ligu a sme preto veľmi radi. Máme superkolektív, chlapcov, ktorí urobili maximum. Naša hra sa nemusí niekomu páčiť, ale v kabíne je partia, ktorá ťahá za jeden povraz.“

Martin Chudý (brankár Spartaka Trnava): „Sú to nádherné pocity, neopísateľné. Historický postup pre Trnavu aj pre slovenský futbal, niečo ako titul. Už sa to nemusí opakovať, užívame si to a sme veľmi radi. Z našich hráčov také niečo zažili iba Marek Bakoš a Erik Grendel. Aj preto je to výnimočné pre nás všetkých. V druhom polčase som chytil jednu nebezpečnú strelu. Za stavu 1:2 sa ešte všeličo mohlo stať.“

Erik Grendel (stredopoliar Spartaka Trnava): „Nikto to nečakal, možno ani my, sen sa stal skutočnosťou. Vedeli sme, že to nebude pekný zápas a treba to ´ukopať´ za každú cenu. Rýchly gól nám dodal veľkú vieru, že to zvládneme. Som rád, že sa nám to podarilo.“