Európska komisia je kritizovaná za pomalú očkovaciu stratégiu, schválila iba dve vakcíny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcína, liek, striekačka, ihla
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Európska komisia v pondelok obhajovala svoju očkovaciu stratégiu proti koronavírusu, keďže v členských štátoch s dovedna 450 miliónmi obyvateľov v ostatných dňoch rástlo napätie pre pomalé poskytovanie vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Očkovacie programy v 27 krajinách EÚ sa rozbiehajú pomaly a niektorí členovia únie obvinili výkonný orgán európskej dvadsaťsedmičky zo zlyhania pri dodávaní správneho množstva dávok. Fíni, napríklad, netaja sklamanie, že v decembri dostali iba 40-tisíc dávok namiesto očakávaných 300-tisíc.

Viac o téme: Koronavírus

Hovorca Európskej komisie Eric Mamer na pondelňajšej tlačovej konferencii poznamenal, že hlavným problémom pri zavádzaní očkovacích programov „je problém výrobnej kapacity, ktorému čelia všetci„. „Podpísali sme zmluvy, ktoré umožnia členským štátom získať prístup k dvom miliardám dávok, čo je dosť na zaočkovanie celej populácie EÚ,“ dodal.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

V rámci svojej stratégie uzavrela EÚ šesť zmlúv na dodávky vakcín so spoločnosťami Moderna, AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Pfizer-BioNTech a CureVac. Zatiaľ však v EÚ schválili iba vakcínu od konzorcia Pfizer a BioNTech.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eric Mamer
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia