Europoslanci Hojsík a Pollák sú z rozsudku nad Kotlebom sklamaní, v kauze šekov očakávali prísnejší trest

Hojsík, Pollák
Slovenskí europoslanci Martin Hojsík a Peter Pollák starší. Foto: koláž WBN, SITA
  • aktualizované 5. apríla 2022, 16:24

Odsúdenie predsedu strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu ukazuje, že na Slovensku je potrebné spružniť vyšetrovanie a dokazovanie prejavov extrémizmu. Viacerí slovenskí poslanci Európskeho parlamentu (EP) však očakávali prísnejší trest.

Na rozsudok sa čakalo päť rokov

Martin Hojsík (PS/RE) vo svojom profile na sociálnej sieti naznačil, že z rozsudku je sklamaný.

„Súd rozhodol, že Kotleba je fašista, no vo väzení nateraz neskončí,“ skonštatoval. Doplnil však, že Slovensko by sa z celého procesu malo poučiť a spružniť a zefektívniť vyšetrovanie a dokazovanie prejavov extrémizmu.

„Fašizmus ani propagácia hnutí smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd by v žiadnej spoločnosti nemali mať miesto. Čakali sme päť rokov, aby súd povedal, že Kotleba je fašista,“ uzavrel.

Pollák s rozsudkom nesúhlasí

Jeho kolega z EP Peter Pollák (OľaNO/ECR) je presvedčený, že predseda ĽSNS by pre svoje názory a opakované skutky mal byť potrestaný nepodmienečným trestom.

„S rozsudkom najvyššieho súdu nesúhlasím,“ napísal na sociálnej sieti.

Celý život sa správal ako extrémista

Podpredseda EP Michal Šimečka (PS/RE) skonštatoval, že demokracia sa má brániť voči tým, ktorí nenávidia slobodu, pravidlá a ľudské práva.

„Kotleba sa celý svoj verejný život správa ako extrémista. Dnes (v utorok 5. apríla, pozn. SITA) to finálne potvrdil aj súd,“ vyhlásil. Dodáva, že legitímnou otázkou ostáva aj zrušenie celej politickej strany, ktorej je predsedom.

Kauza šekov sa uzavrela

Najvyšší súd SR v utorok v kauze šekov zrušil nepodmienečný trest štyri roky a štyri mesiace väzenia, ktorý ešte v roku 2020 uložil Kotlebovi Špecializovaný trestný súd. NS SR opozičného poslanca nanovo uznal za vinného, uložil mu však nižší trest, a to šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok a šesť mesiacov.

Utorkové rozhodnutie NS SR je právoplatné. Kotleba bol odsúdený za odovzdávanie šekov v sume 1 488 eur, ktoré predstavujú nacistickú symboliku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian KotlebaMartin HojsíkMichal ŠimečkaPeter Pollák
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR