Európa sa musí vyvarovať delenia, povedal Bugár eurovýboru

Béla Bugár
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 11. júla (WebNoviny.sk) – Európa sa musí podľa podpredsedu NR SR Bélu Bugára vyvarovať delenia na staré a nové krajiny, západ a východ, na sever a juh, pretože všetci sme Európania. Povedal to v úvodnom prejave na zasadnutí eurovýborov národných parlamentov Európskej únie a Európskeho parlamentu (COSAC), v ktorom apeloval na spoločný postup všetkých krajín únie. Bugár verí, že Slovensko bude férovým sprostredkovateľom hľadania odpovedí na problémy súčasnosti.

Politickí lídri sa vzďalujú

EÚ čelí viacerým výzvam, stojí na dejinnej križovatke. Musíme si zodpovedať kam a ako ďalej,“ povedal s tým, že v Európe sa čoraz viac prejavuje apatia k politike, nárast populizmu a extrémizmu. „Občania majú oprávnený pocit, že politickí lídri sa im vzďaľujú,“ dodal.

Slovensko chce podľa Bugára priniesť do únie novú energiu. „EÚ potrebuje sebareflexiu, výsledkom musí byť zrozumiteľnejšia únia pre občanov,“ konštatoval. Odpoveďou dnes podľa podpredsedu parlamentu nemôže byť viac Európy bez názorov občanov. „Občania musia mať pocit, že ich počúvame a nie poúčame,“ zdôraznil. Slovensko chce ponúknuť partnerom skúsenosti z transformácie za 25 rokov.

Iniciatíva Spoznajme sa lepšie

Odpoveďou na dnešné problémy je podľa Bugára viac Európy, kde to dáva zmysel a kde to od únie ľudia očakávajú. „Víťazom musí byť únia ako celok, preto prichádzame s iniciatívou Spoznajme sa lepšie,“ povedal. Ide o neformálne stretnutie predsedov parlamentov, ktoré organizuje predseda NR SR Andrej Danko. Na stretnutí v októbri v Bratislave majú predsedovia parlamentov diskutovať o lepšej spolupráci národných parlamentov a Európskeho parlamentu.

Bugár otvoril stretnutie namiesto Danka. V pôvodnom programe figuroval 20 minútový prejav predsedu NR SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla Bugár