Európa čelí pre vojnu na Blízkom východe veľkému riziku teroristických útokov. Ohrození sme aj počas sviatkov, varuje eurokomisárka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ylva Johanssonová
Komisárka Európskej únie pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Európa čelí „veľkému riziku teroristických útokov“ počas vianočných sviatkov v dôsledku vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. V utorok na to upozornila európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson. Podrobnosti o informáciách, z ktorých toto varovanie pramení, neposkytla.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

„S vojnou medzi Izraelom a Hamasom a polarizáciou, ktorú spôsobuje v našej spoločnosti, s blížiacim sa obdobím sviatkov, existuje obrovské riziko teroristických útokov v Európskej únii,“ povedala eurokomisárka novinárom.

Poukázala pritom na nedávny útok v Paríži, pri ktorom páchateľ, ktorý sa hlásil k extrémistickej skupine Islamský štát, zabil nožom nemecko-filipínskeho turistu a dvoch ďalších ľudí zranil kladivom, aj na ďalšie incidenty z tohto roka.

Európska komisia podľa Johansson vyčlení dodatočných 30 miliónov eur na posilnenie bezpečnosti v zraniteľných oblastiach, napríklad na náboženských miestach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ylva Johanssonová
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)Európska únia