EÚ koordinuje šesť nových letov s humanitárnou pomocou pre Pásmo Gazy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izrael, Pásmo Gazy
Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska únia (EÚ) koordinuje šesť nových letov s humanitárnou pomocou pre Pásmo Gazy. Jedným z nich bol aj piatkový let z Kodane, ktorý v mene Detského fondu Organizácie Spojených národov (UNICEF) viezol do Egypta 51 ton liekov, zdravotníckeho vybavenia a vzdelávacích potrieb určených pre ľudí v núdzi v Gaze.

Humanitárny letecký most EÚ

Ďalšie lety sú naplánované na nadchádzajúce dva týždne. Na svojej webstránke o tom informuje Európska komisia. Lety patria pod operáciu humanitárneho leteckého mosta EÚ, cez ktorú sa prepravujú nevyhnutné zásoby poskytnuté partnermi na rýchle nasadenie v teréne.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Únia financuje celkové náklady na všetky lety a podporuje koordináciu operácií v rámci Európskej kapacity humanitárnej reakcie.

Daná pomoc je určená na zintenzívnenie humanitárnej reakcie na nedávnu eskaláciu izraelsko-palestínskeho konfliktu a pre ľudí v Pásme Gazy, ktorých už aj tak zlá situácia sa ešte zhoršuje.

Dvadsaťtri ročná pomoc

Európska únia poskytuje humanitárnu pomoc Palestínčanom v núdzi od roku 2000. Robí tak prostredníctvom svojich partnerov, ktorí okrem UNICEF-u sú Svetová zdravotnícka organizácia, Svetový potravinový program, Medzinárodná organizácia pre migráciu, Populačný fond Spojených národov či Medzinárodný výbor Červeného kríža.

Spomenutá operácia humanitárneho leteckého mosta nadväzuje na predchádzajúce dva lety na pomoc Pásmu Gazy, ktoré sa uskutočnili 16. a 19. októbra a pri ktorých UNICEF prepravil celkovo 56 ton zásob.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska úniaIOM Medzinárodná organizácia pre migráciuMedzinárodný výbor Červeného krížaSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)UNICEF Detský fond OSNWFP Svetový potravinový program