Erdogan plánuje naďalej blokovať vstup Fínska a Švédska do NATO

FILE - Turkey's President Recep Tayyip Erdogan speaks during a news conference, in Ankara, Turkey on May 14, 2022. Within a two-week span, Turkey's president has caused a stir by throwing a wrench in Sweden and Finland's historic bid to join the NATO alliance, lashed out at NATO-ally Greece and announced plans for a new incursion into Syria. The Turkish leader appears to be using Turkey's power to veto NATO's expansion as an opportunity to air a variety of grievances against the Western nations and to force them to take action against Kurdish militants and other groups that Turkey views as terrorists
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: archívne, SITA/AP.

Turecký prezident má stále v úmysle blokovať vstup Fínska a Švédska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Recep Tayyip Erdogan povedal novinárom, že stretnutia s fínskymi a švédskymi delegáciami tento týždeň neboli „na očakávanej úrovni“ a krajiny nepodnikli žiadne kroky na zmiernenie bezpečnostných obáv Turecka.

Pokiaľ je Tayyip Erdogan na čele Tureckej republiky, nemôžeme povedať ‘áno’ krajinám, ktoré podporujú terorizmus, aby sa pripojili k NATO,“ povedal podľa novín Hürriyet v lietadle po sobotňajšej návšteve Azerbajdžanu.

Odkázal pritom na rozhovor člena sýrskej kurdskej administratívy na severovýchode Sýrie Saliha Muslima vo švédskej štátnej televízii v deň, keď sa konalo stretnutie delegácií. Podľa jeho slov je to dôkaz švédskej podpory kurdských militantov v Sýrii, ktorých Ankara považuje za odnož zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá voči Turecku vedie od 80. rokov povstanie.

Erdogan vyhlásil, že severské krajiny nie sú úprimné a predstierajú. Zaviazal sa, že nedovolí vstup krajinám, ktoré „chovajú teroristov na prsiach, kŕmia teroristov na kolenách“. Zo spáchania rovnakej „chyby“ podporovania terorizmu obvinil aj Nemecko, Francúzsko a Holandsko.

Turecký prezident tiež povedal, že v pondelok bude telefonovať s lídrami Ukrajiny a Ruska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyPKK Strana kurdských pracujúcich