EP prijal rezolúcie o ľudských právach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Európsky parlament
Európsky parlament Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 11. marca (WEBNOVINY) – Európsky parlament (EP) vo štvrtok v rámci končiaceho sa plenárneho zasadnutia prijal tri „naliehavé“ rezolúcie, ktoré sa týkajú prípadov porušovania ľudských práv v rôznych častiach sveta. Podľa tlačovej správy, ktorú parlament zverejnil na svojej internetovej stránke, poslanci formálne vyzvali na prepustenie uneseného izraelského vojaka Gilada Šalita, odsúdili stupňujúce sa násilie v Mexiku a vyjadrili „hlboké sklamanie“ nad rozhodnutím juhokórejského ústavného súdu v prospech vykonávania trestu smrti.

Prvá rezolúcia, za ktorú členovia EP hlasovali zdvihnutím ruky, vyzýva palestínske radikálne hnutie Hamás, aby bezodkladne prepustilo izraelského seržanta Šalita. Toho zadržiava v Pásme Gazy už od júna 2006, keď ho militanti uniesli zo stanovišťa na izraelskom území. Šalitovi, ktorý má izraelské a francúzske občianstvo, pritom podľa EP „odopierajú základné práva podľa Ženevských konvencií“. Hamás naopak tvrdí, že Šalita zadržiava v súlade s treťou Ženevskou konvenciou o zaobchádzaní s vojnovými zajatcami. Rezolúcia taktiež poukazuje na dôležitosť dosiahnutia pokroku v izraelsko-palestínskom mierovom procese.

V rezolúcii o Mexiku europoslanci vyjadrujú solidaritu obyvateľom krajiny a podporu tamojšej vláde, ktorá proti rastúcemu násiliu zo strany zločineckých skupín. Mexické vedenie zároveň vyzývajú, aby poskytlo vyššiu ochranu ľudskoprávnym aktivistom, zintenzívnilo snahy o posilnenie právneho štátu. Výzva je adresovaná aj vládam EÚ, ktoré by mali Mexiko podporovať vo vyššej miere. Parlament rezolúciu schválil v pomere 57 ku 2. Traja poslanci sa zdržali.

Tretia rezolúcia je reakciou na februárové rozhodnutie juhokórejského ústavného súdu, podľa ktorého trest smrti neodporuje ustanoveniam tamojšej ústavy. Europoslanci vyzývajú juhokórejskú vládu, aby vyhlásila moratórium na vykonávanie popráv, kým parlament krajiny neschváli zákon znamenajúci definitívne zrušenie trestu smrti. Rezolúcia schválená v pomere 50 ku 4 pri 4 zdržaniach „uznáva, že Kórejská republika od roku 1998 nevykonala žiadne popravy, čo z nej fakticky robí abolicionistickú krajinu“. Napriek tomu je EP „hlboko sklamaný“ rozhodnutím ústavného súdu v prospech zachovania trestu smrti. Ten je podľa rezolúcie „v rozpore s moderným systémom trestného súdnictva a navzdory rozšírenému presvedčeniu neznižuje kriminalitu“.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Európsky parlament