Dve ukrajinské mestá sú neustále pod paľbou Rusov, uviazli v nich tisícky ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bombardovanie, Ukrajina, Rusko, vojna
Foto: ilustračné, SITA/AP

Ukrajinské mestá Sjevjerodoneck a Lysyčansk sú terčom ruského útoku v rámci ofenzívy v Luhanskej oblasti, uviedol vo štvrtok v aktualizácii vojenskej situácie úrad ukrajinského prezidenta.

Šéf vojenskej správy Sjevjerodonecka Oleksandr Strjuk vo štvrtkovom rozhlasovom rozhovore povedal, že spojenie medzi Sjevjerodoneckom a Lysyčanskom sa skomplikovalo vzhľadom na ruské bombardovanie mosta medzi oboma mestami. Informuje o tom portál cnn.com.

Mesto je terčom paľby

Nepriateľ neprestal bombardovať obytné štvrte uplynulý týždeň a pol, povedal Strjuk. „V meste zostáva 12- až 13-tisíc ľudí. Ľudia sa schovávajú v krytoch a pivniciach. Mesto je terčom neustálej paľby,“ povedal šéf vojenskej správy Sjevjerodonecka a dodal, že komunikácia je obmedzená a 90 percent obytných budov v meste je poškodených alebo zničených.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Pád Sjevjerodonecka, ktoré je posledným veľkým mestom v Luhanskej oblasti pod kontrolou ukrajinskej vlády, by bol pre Kyjev veľkým neúspechom.

Rusi sa snažia obkľúčiť Ukrajincov

„Situácia je náročná, predovšetkým v doneckom operačnom obvode,“ povedal Fedir Venislavskyj, ukrajinský poslanec a člen parlamentného Výboru pre národnú bezpečnosť, obranu a spravodajstvo. „Najhorúcejšími miestami sú Sjevjerodoneck a Lysyčansk,“ konštatoval a dodal, že ruskí vojaci sa snažia obkľúčiť ukrajinské sily a potom zaútočiť na mestá Bachmut a Soledar.

„Nepriateľ čiastočne kontroluje mesto Lyman a smeruje k predmestiam Sjevjerodonecka. Situácia v tejto operačnej oblasti bude v najbližších dňoch veľmi náročná,“ konštatoval Venislavskyj.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať