Dvaja obžalovaní z akcie Contract žiadajú dohodu, údajne chceli podplatiť štátneho tajomníka Fecka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Fecko
Štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Martin Fecko. Foto: Archívne, SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 29. apríla, 9:42

Peter Ch. a Miroslav S., ktorí čelia obžalobe z pokusu podplatiť štátneho tajomníka rezortu pôdohospodárstva Martina Fecka (OĽaNO), majú záujem o uzavretie dohody o vine a treste.

Vyjadrili sa tak na začiatku štvrtkového pojednávania na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Samosudkyňa z tohto dôvodu aj na žiadosť prokurátora prerušila pojednávanie do 13. mája za účelom prípravy dohody medzi obžalovanými a prokurátorom. Lehotu na predloženie dohody prokurátorom súdu pritom samosudkyňa stanovila na 10. mája.

Rozhodnutie prekvapilo prokurátora

„Vzhľadom na doterajší postoj obžalovaných v priebehu prípravného konania je toto rozhodnutie do istej miery prekvapivé,“ povedal pre médiá v reakcii na postoj obžalovaných prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Jenčík.

V rámci konania o vine a treste bude podľa vlastných slov teraz zisťovať stanovisko Petra Ch. a Miroslava S. k trestu, ktorý im navrhne. „Pokiaľ bude tento návrh v súlade s tým, čo oni považujú za prijateľné, tak nevylučujem, že dôjde k uzavretiu dohody,“ dodal.

Polícia v tomto prípade v septembri 2020 v rámci akcie „Contract“ zadržala Petra Ch. a Miroslava S., pričom dvojicu obvinili z podplácania a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Súd ich následne vzal do väzby.

Vraj sľúbili percentá za podpis

Podľa polície sľúbili obvinení za podpísanie zmluvy o štátnej zákazke o vytvorení a zavádzaní informačného systému štátnemu tajomníkovi päť percent z hodnoty projektu alebo 60-tisíc eur v hotovosti.

V tomto prípade išlo o Centrálny údajový repozitár Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) v rámci projektu „Centrálny údajový repozitár ÚKSÚP – komplexný projekt pre manažment údajov“ v hodnote 1 497 614 eur.

„Štátny tajomník Martin Fecko s políciou spolupracoval a k odovzdaniu úplatku neprišlo,“ zdôraznila v septembri 2020 polícia. Obaja obžalovaní sú stíhaní väzobne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Fecko
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR