Duchovný vodca Chámeneí verejne odsúdil masívne protesty, viní z nich USA a Izrael (foto)

Alí Chámeneí
Foto: SITA/AP

Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chámeneí v pondelok po týždňoch mlčania verejne odsúdil masívne protesty a obvinil za ne Spojené štáty a Izrael. Protesty, ktoré v ostatných týždňoch otriasajú krajinou, vyvolala smrť mladej ženy vo väzbe po tom, čo ju zatkla mravnostná polícia.

Smutný incident

Chámeneí opísal smrť 22-ročnej Mahsy Amíní ako „smutný incident“, ktorý „nás zarmútil“. Protesty volajúce po spravodlivosti sú však podľa neho zahraničné sprisahanie určené na destabilizáciu Iránu. Podobne sa už vyjadrili aj iránske úrady.

„Nepokoje boli plánované. Jasne hovorím, že tieto nepokoje a neistoty navrhli Amerika a sionistický režim a ich zamestnanci,“ povedal Chámeneí policajným študentom v Teheráne a dodal, že takéto „akcie nie sú normálne, sú neprirodzené“.

Desiatky mŕtvych

Protesty po smrti Amíní už vstupujú do tretieho týždňa, hoci sa ich vláda snaží potlačiť. Iránska štátna televízia informovala, že násilné strety medzi demonštrantmi a bezpečnostnými zložkami si mohli vyžiadať už minimálne 41 mŕtvych.

Ľudskoprávne skupiny uvádzajú vyšší počet mŕtvych a Amnesty International informovala, že identifikovala 52 obetí vrátane piatich žien a najmenej piatich detí. Bližšie nešpecifikovaný počet ľudí počas protestov aj zadržali, pričom miestni predstavitelia hovoria o najmenej 1 500 zatknutiach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alí ChameneíMahsy Amíní