Druhá záchranná operácia v Afganistane bola úspešná, na Slovensko priletí lietadlo s utečencami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prvé lietadlo Spartan
Foto: Ilustračné, SITA/MO SR
  • aktualizované 30. augusta 14:27

Na Slovensko v pondelok priletí lietadlo Spartan z Afganistanu, v ktorom sú evakuovaní ľudia s priamymi väzbami na Slovensko. Je medzi nimi prevažná väčšina žien a detí. V skupine sa nachádzajú aj študenti.

Ako informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR, záchranná operácia sa uskutočnila v mimoriadne zložitých podmienkach a aj za prítomnosti slovenskej špeciálnej jednotky, ktorá v sobotu 28. augusta priletela do Kábulu vojenským lietadlom a pôsobila na tamojšom letisku dve noci.

Pomáhala aj špeciálna jednotka

„Skupina ľudí z rezortov obrany, zahraničia, ale aj vnútra, ktorá sa na tejto akcii podieľala, pracovala bez prestávky niekoľko dní s obrovským nasadením. Vďaka ich vytrvalosti a dobrým medzinárodným kontaktom bola evakuácia úspešná. Osobitné poďakovanie patrí aj ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivanovi Korčokovi, uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Situácia počas uplynulých dní v okolí kábulského letiska bola dramatická a menila sa z hodiny na hodinu. Bolo náročné dostať ľudí cez kontroly Talibanu.

Evakuovali 28 ľudí

„Preto naše veľké poďakovanie patrí aj americkej strane, ktorá nám po celý čas vychádzala v ústrety a bez jej podpory by evakuácia týchto ľudí na úteku nebola možná,“ uzavrel Heger. O ďalších detailoch záchrannej operácie budú premiér a ministri zahraničia a obrany informovať verejnosť v utorok 31. augusta.

Úspešnosť operácie potvrdil aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) vo svojom profile na sociálnej sieti. „V tejto chvíli môžem potvrdiť, že sme za dramatických okolností po dňoch intenzívnych rokovaní a vďaka profesionálnemu nasadeniu našich Ozbrojených síl SR a diplomatov evakuovali celkovo 28 ľudí,“ povedal. Dodal, že sa podarilo pomôcť ľuďom s väzbami na Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIvan KorčokJaroslav Naď
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRÚrad vlády SR