Donald Trump plánuje zefektívniť boj proti Talibanu, Islamskému štátu či al-Káide

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 22. augusta (WebNoviny.sk) – Armáda Spojených štátov amerických zostáva v Afganistane a bude naďalej bojovať proti extrémistickým skupinám. Uviedol to prezident Donald Trump.

„Amerika bude spolupracovať s afganskou vládou, pokiaľ budeme vidieť odhodlanie a pokrok,“ vyhlásil. Politik nepovedal, dokeby budú vojská v krajine, neuviedol ani, či plánuje zvýšiť počet jednotiek.

Reakcia Talibanu

Militantné hnutie Taliban už reagovalo na rozhodnutie a uviedlo, že Afganistan bude pre USA „ďalším cintorínom“, ak neodvolá svoju armádu. Trump sa vyjadril, že raz by sa im v Afganistane mohlo podariť uzavrieť politický mier s Talibanom.

Prezident tiež plánuje zefektívniť boj proti Islamskému štátu a al-Káide. „Potrebujú vedieť, že sa nemajú kam ukryť – neexistuje miesto, kam by nedosiahli ruky Ameriky,“ povedal a vyzval Indiu, aby pomohla v boji proti islamským extrémistom.

Nalieha aj na Pakistan

Trump nalieha aj na Pakistan, pričom uviedol, že USA už nebudú tolerovať, že krajina militantom ponúka „úplné bezpečie“. Zástupcovia pakistanskej armády však tieto slová odmietli.

Naopak, z Trumpovho postoja sa tešia afganská vláda i britský minister obrany Michael Fallon. „Musíme v Afganistane vydržať až do konca a pomôcť s budovaním tamojšej krehkej demokracie a zredukovať teroristickú hrozbu voči západnému svetu,“ vyhlásil Fallon.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a agentúry AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie Islamský štát