Donald Trump nariadil NASA, aby znova poslala človeka na Mesiac a prípadne aj na Mars

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Trump, NASA
Americký prezident Donald Trump podpísal dokument, v ktorom žiada NASA aktivitu na Mesiaci a prípade aj na Marse. 12. december 2017 Foto: SITA/AP

WASHINGTON 12. decembra (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v pondelok inštruoval Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), aby vyvíjal aktivity, ktoré povedú k opätovnému vyslaniu človeka na Mesiac, a časom možno aj na Mars.

Viac ako výskum Mesiaca

Ako informoval hovorca Bieleho domu Hogan Gidley, Trump podpísal prezidentské nariadenie o politike USA v oblasti vesmírneho výskumu, v ktorom vyzýva NASA, aby „viedla inovatívny program výskumu vesmíru v záujme vyslania amerických astronautov naspäť na Mesiac a prípadne aj na Mars“.

Podľa Trumpa je to dôležitý krok v snahe po prvý raz od roku 1972 vrátiť amerických astronautov na Mesiac s cieľom dlhodobého výskumu. „Tentoraz tam len nezapichneme vlajku a nezanecháme stopu, položíme základ možnej misie na Mars, a možno raz aj na mnohé ďalšie vzdialené svety,“ vyjadril sa.

Politik bez skúseností vo vede

Jeho doterajšie názory a kroky v oblasti vesmírnej politiky sa pritom vo vedeckej obci stretávali skôr s nepochopením. Ešte začiatkom roka napríklad Trump o výskume vesmíru vyhlásil, že sa mu na ňom zdá najdôležitejšie to, že posilňuje americké hospodárstvo a vnútornú bezpečnosť.

S kritickými ohlasmi sa stretla aj Trumpova nominácia Jima Bridenstinea na post šéfa NASA. V rozpore s doterajšou praxou je to totiž politik, ktorý nemal žiadny kredit v oblasti vedy. Výhrady zaznievali aj k tomu, že Bridenstine patrí k stúpencom názoru, že globálne otepľovanie vôbec nesúvisí s ľudskou činnosťou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír