Do parlamentu by sa dostala SMK, zobrala preferencie Mostu

Voľby

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Keby sa voľby konali už tento mesiac, parlamentné brány by sa otvorili aj Strane maďarskej koalície (SMK). Volilo by ju 5,3 percenta voličov a v Národnej rade SR by získala osem kresiel. SMK si však v porovnaní s júlovým prieskumom pohoršila o pol percentuálneho boda.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý v dňoch 6. až 13. septembra uskutočnila agentúra Focus na vzorke 1004 respondentov.

Najsilnejšou stranou na slovenskej politickej scéne naďalej ostáva opozičný Smer-SD. Jeho preferencie by začiatkom septembra dosiahli 43,1 percenta, čo je však oproti júlovému výsledku viac o 1,4 percentuálneho boda. Smer-SD by v parlamente obsadil 70 kresiel.

Druhou najsilnejšou stranou v parlamente by bola SDKÚ-DS so ziskom 12,8 percenta. Strana Mikuláša Dzurindu si polepšila o 0,2 percentuálneho boda a do parlamentu by poslala 21 poslancov. Naopak, KDH kleslo. So ziskom 9 percent by obsadili kresťanskí demokrati tretiu priečku a v poslaneckých laviciach by mali 15 zástupcov. V júli KDH podporovalo 11,7 percenta respondentov.

V porovnaní s júlom si výrazne polepšila SNS so ziskom 8,5 percenta, kým pred dvoma mesiacmi to bolo 5,8 percenta opýtaných. Národniari by mali v NR SR 14 poslancov.

Polepšila si aj SaS, ktorú by v septembri volilo osem percent voličov, čo by jej zabezpečilo v parlamente 13 zákonodarcov. V júli SaS získala 6,1 percentnú podporu.

Horší výsledok v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom dosiahla strana Most-Híd s 5,9 percenta, kým v júli to bolo 6,9 percenta. Strana Most-Híd by mala v parlamente deväť poslancov.

Voliť by nešlo 17,6 percenta respondentov a 16,2 percenta odpovedali „neviem“, resp. „nechcem odpovedať“. Preferencie sa prepočítavali zo zvyšných 66,2 percenta respondentov – potenciálnych voličov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom