Do Európy prichádza vlna horúčav, teploty môžu dosiahnuť až 40 stupňov Celzia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teplomer, teplotný rekord
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Do Európy prichádza prvá vlna horúčav tohto roka, pričom teploty môžu miestami dosiahnuť až 40 °C. Ako informuje imeteo.sk, masa horúceho vzduchu z Afriky prinesie spaľujúce horúčavy hlavne do južných krajín Európy, kde sa už obyvatelia pripravujú na extrémne vysoké teploty.

V Taliansku meteorológovia predpovedali veľmi horúci víkend, s teplotami okolo 38 °C a potenciálne až 40 °C. V Ríme už v piatok dosiahla teplota 30 °C a cez víkend mala stúpnuť až na 34 °C. Na severe Talianska sa však očakáva postupný pokles teplôt, čo môže horúčavy dočasne prerušiť.

Vlna horúčav bude pokračovať aj tento týždeň, zvlášť na juhu, kde môže trvať dlhšie a môžu byť prekonané aj miestne teplotné rekordy. Talianske médiá pripomínajú, že minuloročné leto prinieslo extrémne horúčavy s teplotami až 45 °C, čo predstavuje najvyšší stupeň horúčav v mnohých mestách počas niekoľkých týždňov.

Odborníci varujú, že horúčavy budú v dôsledku klimatických zmien čoraz dlhšie a intenzívnejšie. Potvrdzujú to aj najnovšie dáta programu EÚ Copernicus Climate Change Service (C3S), ktoré uvádzajú, že uplynulý máj bol najteplejším globálnym májom v zaznamenanej histórii a bol to už dvanásty mesiac po sebe, kedy bol prekonaný teplotný rekord.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať