Desať sudcov najvyššieho súdu žiada koniec Urbancovej, dôvodom je Kočnerova Threema

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Najvyšší súd SR
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza
  • aktualizované 22. októbra 16:22

Podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR Jarmila Urbancová by sa bezodkladne mala vzdať funkcie. Vyzývajú ju k tomu desiati sudcovia v reakcii na časť zverejnenej komunikácie Mariana K., ktorý čelí obžalobe z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Na odstúpenie nevidí dôvod

Z komunikácie podľa signatárov výzvy „vyplynuli závažné podozrenia zo zneužívania funkcie podpredsedníčky Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a sudkyne v rozhodovacej činnosti“. Sudkyňa reagovala, že na odstúpenie nevidí dôvod.

Pod výzvou sú podpísaní sudcovia Juraj Kliment, Elena Berthotyová, Dušan Čimo, Peter Szabo, Miroslav Gavalec, Igor Belko, Rudolf Čirč, Pavol Farkaš, Peter Paluda a Marián Trenčan.

„Podpísaní sudcovia Najvyššieho súdu SR považujú za neakceptovateľné, aby pri takýchto podozreniach na čele NS SR stála osoba, ktorej spôsobilosť na výkon funkcie podpredsedníčky bola zverejnením týchto podozrení vážne spochybnená,“ uvádza sa vo vyhlásení. Keďže post predsedu najvyššieho súdu nie je momentálne obsadený, jeho vedením je poverená práve Urbancová.

Cíti sa podvedená a oklamaná

Urbancová reagovala, že nemala nikdy žiaden elektronický ani osobný kontakt s kriminálne problémovými osobami ani s ľuďmi z takzvaných mafiánskych zoznamov.

„V prípade bývalého asistenta Najvyššieho súdu Vladimíra Sklenku som vychádzala z informácií, že ide o dlhoročného vzorného policajta s previerkou Národného bezpečnostného úradu, ktorý napriek krátkej praxi sudcu dostal dôveru od bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej viesť jeden z najdôležitejších súdov na Slovensku (istý čas bol poverený vedením Okresného súdu Bratislava I, pozn. SITA). Nemala som vedomosť a nemohla som ani predpokladať, že ide o osobu, ktorá udržiava kontakty a známosti so závadovými osobami. Ľudsky sa cítim zneužitá, podvedená a oklamaná,“ uviedla v stanovisku Urbancová.

Doplnila, že absolútne vylučuje akékoľvek zneužitie funkcie podpredsedníčky najvyššieho súdu a sudkyne v rozhodovacej činnosti. „Na odstúpenie z funkcie podpredsedníčky nemám žiaden dôvod,“ uzavrela.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČimoElena BerthotyováIgor BelkoJarmila UrbancováJuraj KlimentMarián TrenčanMiroslav GavalecPavol FarkašPeter PaludaPeter SzaboRudolf Čirč
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR