Dědeček na súde priznal vinu a spoznal svoj trest. Naše deti ležia v hrobe a on dostal 15 rokov, kritizujú rodičia

Súd, Dušan Dědeček, tragická dopravná nehoda na zastávke Zochova
Obžalovaný Dušan Dědeček pred začatím hlavného pojednávania na Mestskom súde Bratislava I vo veci tragickej dopravnej nehody na zastávke Zochova v Bratislave, pri ktorej zabil päť ľudí. Bratislava, 8. jún 2023. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 8. júna 14:52

Za nehodu, ktorá si vyžiadala päť ľudských životov, uložil Mestský súd Bratislava I obžalovanému Dušanovi Dědečkovi trest 15 rokov odňatia slobody v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. Uznal ho totiž za vinného z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia.

Súd takisto obžalovanému uložil trest zákaz šoférovania na 10 rokov a ochranný dohľad v dobe troch rokov. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Dušan Dědeček už predtým urobil vyhlásenie o svojej vine.

Obžalovaný vo svojej záverečnej reči zároveň skutok oľutoval. „Chcem a budem Vás celý život prosiť o odpustenie,“ povedal smerom k pozostalým.

Poľahčujúce okolnosti

„Súd nezistil žiadne priťažujúce okolnosti,“ uviedol predseda senátu Pavol Tomík s tým, že naopak, v prípade obžalovaného existovali poľahčujúce okolnosti. Z týchto dôvodov mu senát podľa neho uložil trest pod dolnou hranicou trestnej sadzby. Tá je v tomto prípade 20 až 25 rokov, prípadne doživotie. Senát podľa Tomíka o treste rozhodol v pomere 3:0.

Rodinní príslušníci obetí a ich právni zástupcovia výšku trestu kritizovali. „Naše deti ležia v hrobe a on dostal 15 rokov,“ uviedol pre médiá otec jednej z obetí. Doplnil, že neverí v ľútosť Dušana Dědečka. „Vyzývam prokurátora, ako aj generálneho prokurátora, aby podali odvolanie,“ dodal.

Viacerí príbuzní obetí smrteľnej nehody si pred súdom voči Dědečkovi uplatnili nároky na náhradu nemajetkovej ujmy v desiatkach až stovkách tisíc eur.

Chcel uzavrieť dohodu o vine a treste

Ešte predtým Dědeček uviedol, že by mal záujem uzavrieť dohodu o vine a treste, prokurátor však nesúhlasil. Keďže súd vyhlásenie prijal, dokazovanie nariadil len pokiaľ ide o uloženie trestu.

Predseda senátu Pavol Tomík v tejto súvislosti prečítal znalecký posudok, podľa ktorého obžalovaný nie je závislý na alkohole. Užíval však lieky, ktoré sa s alkoholom kombinovať nesmú.

Tragická nehoda na zastávke Zochova v Bratislave

Opitý vodič vozidla zn. Škoda SuperB zišiel v nedeľu 2. októbra minulého roku večer v Bratislave vo vysokej rýchlosti mimo vozovku na zastávku mestskej hromadnej dopravy Zochova. V tom čase sa tam nachádzalo približne 40 osôb, pričom vozidlo zrazilo ľudí čakajúcich na spoj.

Na mieste zahynuli štyri osoby, traja ľudia boli v kritickom stave prevezení do nemocníc, ďalší traja utrpeli zranenia vyžadujúce si ich ošetrenie v nemocniciach. Následne pribudla ďalšia obeť, bolo ňou 21-ročné dievča. U vodiča po nehode zistili prítomnosť alkoholu na úrovni 1,7 až 2 promile.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan DědečekJuraj Chylo