Daňová kauza Andruskóa pokračuje, na súde je potrebné ešte vypočuť viacerých svedkov

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Odsúdený Zoltán Andruskó (vpravo). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 20. mája, 9:52

V prípade daňovej kauzy Zoltána Andruskóa je potrebné vypočuť ešte viacerých svedkov. Okresný súd Bratislava V preto na piatkovom pojednávaní rozhodnutie nevyhlási. Súd predvolal celkovo štyroch svedkov, pričom jeden zo svedkov má ochorenie COVID-19 a preto sa nemohol na zasadnutí zúčastniť.

Informovala o tom predsedníčka senátu Zuzana Bartalská na začiatku hlavného pojednávania, na ktoré prišli obaja obžalovaní, pričom Andruskóa na pojednávanie predviedla eskorta z výkonu trestu.

Krátenie dane a poistného

Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí v tomto prípade obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur.

Na pojednávaniach v kauze krátenia dane sa Andruskó väčšinou nezúčastňuje, pričom dáva súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Ján M. zase na súd chodí maskovaný kuklou a čiapkou, pričom s médiami nekomunikuje.

Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“. Predsedníčka senátu už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Sprostredkovateľ vo vražde Kuciaka

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány tiež označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Szabóom, Miroslavom Marčekom, Alenou Zsuzsovou a podnikateľom Marianom Kočnerom.

Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi. Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest 10 rokov väzenia.

S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste. Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena zsuzsováJán KuciakKatarína BartalskáMarián KočnerMiroslav MarčekTomáš SzabóZoltán Andruskó
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR