Ďalší úder pre Procházku, nebude ani sudcom v Luxemburgu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radoslav Procházka
Radoslav Procházka Foto: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) – Bývalý šéf Siete Radoslav Procházka nebude sudcom v Luxemburgu. Po spackanej politickej kariére utrpel ďalšiu porážku. Informuje o tom na internete Denník N, podľa ktorého v pondelok poradný výbor definitívne odmietol kandidatúru Procházku na post sudcu Všeobecného súdu EÚ. Procházku pred niekoľkými týždňami vypočul poradný výbor Súdneho dvora, ktorý podľa neoficiálnych informácií nepresvedčil. Čo ho definitívne odpísalo, zatiaľ nie je známe. Slovensko teraz bude musieť prísť s novým kandidátom.

Procházka popieral, že funkcia mala byť preňho trafikou. „Mohlo by sa to považovať za trafiku, ak by tam nebolo zázemie pre túto ambíciu. Moju odbornú pripravenosť ale nikto nespochybňuje,“ povedal v septembri pred Súdnou radou SR. Denník pripomína, že o sudcovskú funkciu sa Procházka uchádzal aj napriek kritikom, ktorí poukazovali, že nemá dostatočný morálny kredit na takú významnú pozíciu.

Aké sú dôvody odmietnutia, nie je zatiaľ známe

V prípade odmietnutia kandidatúry bývalého politika Radoslava Procházku na post sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu si treba počkať na oficiálnu informáciu a na zdôvodnenie, a až potom môžeme zaujímať postoje. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská tak reagovala na informáciu Denníka N, že poradný výbor definitívne odmietol kandidatúru Procházku. Aké sú dôvody odmietnutia, nie je zatiaľ známe.

Ministerka spravodlivosti uviedla, že pracujeme s neoficiálnymi informáciami, ale ak to tak je, je to situácia, ktorá ju neteší. „Je pomerne ťažké v slovenských podmienkach hľadať tak komplexnú osobnosť, aby spĺňala všetky, naozaj náročné kritériá, ktoré sú kladené…Skutočne potrebujeme oficiálnu informáciu, potrebujeme zdôvodnenie, aby sme sa na základe toho vedeli zariadiť – ako vláda, tak aj Súdna rada SR,“ dodala ministerka v reakcii, ktorú agentúre SITA sprostredkoval jej hovorca Peter Bubla.

Súdnej rade doposiaľ nedoručili žiadnu oficiálnu informáciu

Na zverejnené informácie reagoval aj premiér Robert Fico. Uviedol, že rozhodnutie výboru musíme rešpektovať a nič iné v tomto okamihu k téme nemôže povedať. Podľa premiéra pravdepodobne to, že sa človek politicky angažuje, môže byť do budúcnosti prekážka pri pokusoch obsadzovať pozície, ktoré sú vnímané právnicky veľmi neutrálne a nezávisle. Bude asi potrebné sa pozrieť po inom kandidátovi, musím rešpektovať rozhodnutie príslušných orgánov, dodal Fico.

Súdnej rade SR doposiaľ nedoručili žiadnu oficiálnu informáciu o rozhodnutí poradného výboru, preto sa k nemu ani nie je možné vyjadriť, reagovali v Kancelárie Súdnej rady SR. „V tejto súvislosti považujeme za potrebné zopakovať, že na úrovni súdnej rady prebehol zákonný, transparentný a férový proces. Jeho výsledkom bolo platné uznesenie, za ktoré v tajnom hlasovaní hlasovala potrebná väčšina členov, ktorá je zložená zo zástupcov všetkých zložiek štátnej moci,“ zdôraznili v stanovisku.

Zo samotného poradného výboru agentúru SITA informovali, že nemôžu komentovať rozhodnutie.

Vláda odobrila kandidatúru Radoslav Procházka na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu 28. septembra. Procházkovu kandidatúru vzhľadom na jeho politickú minulosť a chyby, ktorých sa dopustil, sprevádzala kritika. Nikto nespochybňuje jeho odbornú pripravenosť, ale spochybňuje jeho morálny kredit.

Ozvali sa aj hlasy, ktoré prípadný post sudcu v Luxemburgu pre Procházku označili za „trafiku“, ktorú ma dostať na základe politických dohôd. To ale expolitik odmietol. Informácie o Procházkovej politickej minulosti sa rozhodol poradnému výboru zaslať predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Ešte pred rozhodovaním poradného výboru sa Procházka rozhodol k 31. októbru vzdať poslaneckého mandátu aj členstva v strane Sieť, ktorú zakladal.

Procházka bol už druhý kandidát, ktorého nám na post dodatočného sudcu odmietli. Mária Patakyová neprešla výberom pre neznalosť francúzštiny – pracovného jazyka súdu. V júni zas kandidát Ján Mazák nezískal dostatok hlasov členov Súdnej rady SR. Na jeho predloženie vláde chýbal v 18-člennej rade jeden hlas.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MazákLucia ŽitňanskáMária PatakyováRadoslav ProcházkaRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie Všeobecný súd Európskej únie