Dali sme si dve a dve dokopy a vyšiel nám jeden človek, povedal svedok Staš na súde s exšéfom operatívcov NAKA Kaľavským

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Káľavský
Foto: Ministerstvo vnútra SR
  • aktualizované 14. apríla 2023, 16:41

Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v piatok pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Jánom Kaľavským. Konkrétne sa súd zaoberá výsluchom svedkov, pričom na piatok bol predvolaný aj bývalý kolega obžalovaného Roman Staš.

Zločin prijímania úplatku

Ján Kaľavský je stíhaný pre pokračovací zločin prijímania úplatku a ďalšie skutky, ako napríklad neoprávnené vynášanie informácií. Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Z tohto dôvodu začiatkom marca na súde vypovedal prostredníctvom telemostu zo Sarajeva, pričom zdôraznil, že sa necíti byť vinný.

Svedok Staš vo svojej výpovedi uviedol, že s obžalovaným pôsobili na NAKA od roku 2017, pričom neskôr pôsobili ako „dvojičky“ v rámci operatívnej činnosti.

Mali sme, som si myslel, že dobrý vzťah,“ povedal svedok. V roku 2020 podľa neho Ján Kaľavský postúpil do vedúcej funkcie. Z tohto titulu mal informácie o pripravovaných policajných akciách.

Vynášanie informácií

Hlásili sa mu všetky akcie, od toho, kto sa bude brať, prečo sa bude brať, koľko ľudí sa nasadí,“ uviedol Staš. Neskôr však podľa neho vyvstalo medzi príslušníkmi NAKA podozrenie, že niekto vynáša informácie.

Osoba mala pritom podľa svedka byť bývalým príslušníkom útvaru osobitného určenia, čo sedelo na Jána Kaľavského. „Tak sme si dali dve a dve dokopy a vyšiel nám jeden človek,“ skonštatoval.

Informácie o diskreditácii Kaľavského

Bývalý zástupca riaditeľa NAKA Ján Hazucha na súde povedal, že stíhaný bývalý vyšetrovateľ Marián Kučerka dopredu vedel, že bude zadržaný. Túto informáciu však podľa neho nemal od Jána Kaľavského.

„Nedisponujem nijakou informáciou, že by vyzradil akúkoľvek akciu,“ povedal na margo obžalovaného. Zároveň svedok doplnil, že on sám mal zo spravodajského prostredia informácie, že sa chystá diskreditácia Jána Kaľavského, na čom sa mali podieľať prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry.

Pokiaľ ide o ďalšie akcie, napríklad zadržanie bývalých policajných funkcionárov v kauze Očistec, o tom podľa Hazuchu vedeli v prostredí NAKA všetci. Bolo totiž známe, že proti nim vypovedal bývalý funkcionár Bernard Slobodník.

Označil ho za cenný kontakt

Ako svedok na súde vypovedal aj odsúdený bývalý funkcionár Slovenskej informačnej služby Boris Beňa. Ten povedal, že sa v novembri 2020 dozvedel od v súčasnosti stíhaného podnikateľa Petra Košča, že by mal byť zadržaný.

„On mi povedal, že tú informáciu má na 100 percent potvrdenú,“ povedal Beňa s tým, že podľa Petra Košča bol zdrojom informácie šéf operatívneho oddelenia NAKA a člen tímu Očistec.

Podľa svedka ho Peter Košč nemenoval, označil ho však za cenný kontakt. Beňa tiež povedal, že nakoniec sa na políciu išiel prihlásiť sám. Policajtov však podľa vlastných slov upozornil, že o zámere zadržať ho vedel dopredu. „Som im povedal, že majú v tíme človeka, ktorý tieto informácie vynáša,“ povedal.

Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať 10. mája. Vypovedať by mali ďalší traja svedkovia.

Obžaloba Jána Kaľavského

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Jána Kaľavského ešte v januári minulého roka obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Predmetom obžaloby je prezrádzanie citlivých informácií z prostredia Policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia. Konkrétne v rokoch 2019 až 2021 poskytoval obžalovaný informácie Petrovi Petrovovi prezývanému Tiger.

Išlo o informácie z policajného prostredia o ňom samom a neskôr aj o akciách ako Očistec alebo Judáš. Tiger sa mu odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate. Takisto podľa obžaloby Ján Kaľavský neoprávnene poskytol informácie aj vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.

Špecializovaný trestný súd na Jána Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Miestny súd ho však nevzal do väzby. Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Jánovi Kaľavskému zrušili.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bernard SlobodníkJán HazuchaJán KaľavskýMarián KučerkaPeter KoščPeter Petrov
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraŠpecializovaný trestný súd v Pezinku