Cyklistická únia vstúpila do boja s mechanickým dopingom

Fantastický Peter Sagan sa stal majstrom sveta v cyklistike
Cyklistickým majstrom sveta v mužských pretekoch elite sa v americkom Richmonde stal Slovák Peter Sagan. Majstrovskú trať s dĺžkou 259,2 km zvládol za 6:14:37 h. Záverečné 2 km kilometre boli jeho sólojazdou za víťazstvom, ktorým sa postaral o historický úspech pre slovenskú cyklistiku. Vyhral suverénne, jeho súperi reálne nemohli prehovoriť do boja o zlato. Druhý skončil austrálsky favorit Michael Matthews a tretí Litovčan Ramunas Navardauskas. Za Saganom zaostali o 3 sekundy. Foto: SITA/AP

AIGLE 9. júna (WebNoviny.sk) – Medzinárodná cyklistická únia (UCI) vyhlásila vojnu tzv. mechanickému dopingu. Spoločne s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) vyvinula zariadenia na zisťovanie prítomnosti motorčekov ukrytých v rámoch bicyklov.

Novej forme podvodu otvorili dvere čoraz menšie výkonné batérie, vďaka ktorým sa zmenšili aj samotné pohonné jednotky. Technológia proti nim je založená na monitorovaní magnetického poľa. UCI zaviedla spomenutú novinku v januári a dosiaľ uskutočnila viac ako 12 000 kontrol.

V prípade previnenia hrozí pretekárovi minimálne polročný dištanc a pokuta do 200 000 švajčiarskych frankov (CHF). Jeho tím riskuje diskvalifikáciu z príslušného podujatia, suspendáciu a finančný trest do jedného milióna CHF.