Členské štáty Európskej únie dostanú dodatočnú podporu na zmiernenie dôsledkov vojny na Ukrajine

Peniaze, Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Krajiny a regióny Európskej únie (EÚ) dostanú dodatočnú podporu na zmiernenie dôsledkov Ruskom rozpútanej vojny na Ukrajine. V tlačovej správe o tom informoval Európsky parlament, ktorý v utorok prijal potrebnú legislatívu.

Tá zjednodušuje pravidlá pre členské štáty využívajúce fondy kohéznej politiky na riešenie migračných a investičných výziev spôsobených ruskou agresiou na Ukrajine.

Zdroje využijú v dvoch oblastiach

„Vzhľadom na ruskú agresiu musí Európa reagovať rýchlo a rozhodne. S FAST-CARE pomôže politika súdržnosti ukrajinským utečencom a umožní európskym mestám a obciam a hospodárstvu EÚ zmierniť priame a nepriame dôsledky tejto hroznej vojny,“ povedal spravodajca Niklas Nienass.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Legislatíva zjednodušuje pravidlá využívania kohéznych zdrojov vo dvoch oblastiach: pomoc pri migrácii a pomoc pri investíciách do súdržnosti ohrozených vysokými nákladmi na energie a nedostatkom surovín a pracovnej sily.

Poskytuje dodatočné predbežné financovanie vo výške 3,5 miliardy eur v rokoch 2022 a 2023.

Možné je stopercentné financovanie

Umožňuje tiež 100 % financovanie projektov EÚ na podporu sociálno-ekonomickej integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín a odstraňuje požiadavku na umiestnenie utečencov.

Okrem toho, aby sa zabezpečilo, že sa pomoc dostane k miestnym komunitám, najmenej 30 % sumy projektu sa musí poskytnúť miestnym orgánom alebo organizáciám miestnych komunít.

Po formálnom prijatí Radou EÚ vstúpia nové pravidlá do platnosti deň po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Niklas Nienass
Firmy a inštitúcie Európsky parlament