Zvýšenie ciel na dovoz áut do USA sa zatiaľ odkladá, Biely dom rozhodne o pol roka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kia Motors Slovakia
Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian.
  • aktualizované 17. mája 17:55

BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump odložil rozhodnutie o uvalení ciel na dovoz áut a automobilových dielcov.

Biely dom rozhodnutie odsunul o šesť mesiacov, aby poskytol viac času na rokovania o obchode s Európskou úniou a Japonskom. USA uvažovali o clách na autá a dielce do výšky 25 percent. Informoval o tom portál bbc.com.

Dovoz oslabuje ekonomiku USA

Americké ministerstvo obchodu skúmalo, či dovoz áut poškodzuje národnú bezpečnosť USA. Zistenia ministerstva neboli zverejnené.

Prezident Trump však vo vyhlásení uviedol, že súhlasí so zisteniami štúdie, podľa ktorej dovoz osobných a nákladných vozidiel „oslabuje našu domácu ekonomiku“.

Európska únia hrozila, že prijme odvetu, ak USA zvýšia clá na import európskych áut. Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmstromová tento týždeň pre agentúru Bloomberg povedala, že EÚ už zvažuje, voči ktorým americkým produktom uplatniť vyššie clá.

Rozumné rozhodnutie

„Je to rozumné rozhodnutie,“ povedal pre CNBC francúzsky minister financií Bruno Le Maire.

Myslím si, že by sme sa mali vyhnúť akýmkoľvek sankciám, clám a obchodným vojnám, pretože podľa hlbokého presvedčenia francúzskej vlády začatie akejkoľvek obchodnej vojny bude mať veľmi negatívny vplyv na globálny ekonomický rast, rast v USA, rast v Číne a samozrejme vo všetkých európskych krajinách,“ dodal.

V záujme silnej svetovej ekonomiky je dôležité, aby „sme zvýšili obchod a nezvyšovali nové bariéry,“ povedal pre CNBC nemecký minister financií Olaf Scholz.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia