Čistý deň pokračuje, ministerstvo stredisku neodňalo akreditáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čistý deň
Pohľad na budovu Resocializačného strediska Čistý deň v Galante. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

GALANTA 1. marca (WebNoviny.sk) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny neodňalo resocializačnému stredisku Čistý deň v Galante akreditáciu na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Rozhodnutie ministerstva je právoplatné, stredisko tak môže ďalej pokračovať v resocializácii drogovo závislých klientov. Informoval o tom riaditeľ Čistého dňa Peter Tománek. Nezisková organizácia Čistý deň sa vzdala práva na opravný prostriedok, rozhodnutie ministerstva je tak právoplatné.

„Ministerstvo nemá za preukázané také porušenia zákona, ktoré by odôvodňovali zrušenie akreditácie podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kurately,“ píše sa v rozhodnutí, ktoré podpísala Nadežda Šebová, predsedníčka akreditačnej komisie.

Z rozhodnutia vyplýva, že ministerstvo hodnotilo podozrenia z páchania viacerých trestných činov v akreditovanom subjekte, ako aj v rovine vykonávania opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Policajné vyšetrovanie stále prebieha

Ako v stredu novinárov informoval minister Ján Richter, na zákonné odňatie akreditácie nezistili žiadne skutočnosti, ktoré by mohli viesť k ohrozeniu dieťaťa.

Keďže ešte prebieha policajné vyšetrovanie v prípade štyroch trestných oznámení a šetrenie neukončila ani prokuratúra, MPSVR je podľa Richtera na ich zistenia pripravené reagovať a v prípade nutnosti akreditáciu v budúcnosti odobrať. „Na základe všetkých doterajších šetrení, našich vnútorných i orgánov činných v trestnom konaní, sme došli k takémuto záveru,“ vyhlásil minister s tým, že v prípade odobratia akreditácie by sa Čistý deň odvolal a MPSVR by tento krok nedokázalo obhájiť.

Čo sa týka podozrenia na spáchanie trestných činov v Čistom dni, ministerstvo podľa Richtera muselo vychádzať len zo záverov prokuratúry a polície, ktoré tieto skutky preverujú. „MPSVR samo nemá žiadne možnosti zistiť pravdivosť tvrdení o spáchaní trestných činov,“ uviedol a zdôraznil, že v prípade štyroch trestných oznámení polícia žiadne obvinenia nevzniesla a prípady uzavrela.

Pokiaľ ide o vykonávanie sociálnoprávnej ochrany detí, v Čistom dni síce zistili určité porušenia, no nie takého rozsahu, ktoré by odôvodňovali odobratie akreditácie. Jej odňatie síce odporučila ministerstvu akreditačná komisia, Richter ale v tejto súvislosti poukázal na to, že komisia rozhodovala na úplnom začiatku celej kauzy, keď nemala všetky informácie.

Tománkovci hovoria o pripravenej akcii

Zakladateľka Čistého dňa Zuzana Tománková Miková napriek priaznivému rozhodnutiu ministerstva pripúšťa, že stredisko svoju činnosť skončí. „Nech by sme robili akokoľvek svedomite, nech by sme robili akokoľvek odborne, nemôžeme v budúcnosti vylúčiť ďalšie takéto útoky,“ povedala.

Tománkovci sú presvedčení, že blog poslankyne Natálie Blahovej, ktorý kauzu Čistý deň spustil, bol dopredu detailne pripravenou akciou. Resocializačné stredisko je momentálne v útlme, nových klientov neprijíma. V súčasnosti má 31 klientov, pred polrokom ich malo viac ako 40.

Zariadenie Čistý deň čelilo viacerým podozreniam zo zneužívania chovancov. Ministerstvo práce v reakcii na zverejnenie kauzy poslankyňou NR SR za SaS Natáliou Blahovou začalo v zariadení v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR kontrolu. Polícia zriadila pre vyšetrovanie prípadu šesťčlenný vyšetrovací tím. Zariadenie nie je štátne, no má akreditáciu ministerstva.

Akreditačná komisia odporučila ministerstvu, aby Čistému dňu akreditáciu odobralo pre nedostatky, ktoré boli v stredisku v minulosti zistené. Zariadenie vo svojej poslednej správe kritizovala aj ombudsmanka Jana Dubovcová, podľa ktorej zlyhal celý sociálny systém. Do resocializačného zariadenia napríklad boli podľa nej prideľované aj také deti, ktoré neboli závislé od drog.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterZuzana Tománková
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR