Posledné 150. miesto na kandidátnej listine politických strán je mýtus. Tvrdí to politológ z Trenčianskej univerzity Miroslav Řádek, ktorý dodal, že 150-tka sa stala politickou i novinárskou módou.
Samotná 150. nič neprináša
Posledné miesto na kandidátke spopularizoval líder hnutia OĽaNO a priatelia Igor Matovič, ktorého voliči môžu zakaždým nájsť práve na 150. mieste.
Viac o téme: Predčasné voľby 2023 na Slovensku
Kandidátky a kandidáti pre predčasné voľby 2023 na Slovensku (24 strán, hnutí a jedna koalícia)
„Zdá sa, že je to zázračné miesto, ktoré umožňuje okamžité znovuzvolenie. Faktom je, že poslední získavajú najmenej hlasov. Ak kandiduje človek bez väčšej poznateľnosti, bez zásadnej kampane, tak samotná 150. nič neprináša,“ vysvetlil politológ v relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.
„Kúzelné“ číslo 100
Z miest na kandidátke je podľa neho zaujímavé aj číslo sto, ktoré politici vnímajú ako prevažne zapamätateľné. Řádek však tvrdí, že čísla nie sú kúzelné a bez kampane či snahy zapamätať si daného politika to nepôjde.
„Je to kalkul typu – ,nemám čo iné ponúknuť, tak podhodím zaujímavosť, že kandidujem zo 150. miesta´. Interpretuje sa to kresťanskými výrazmi ,poslední budú prvými a prví budú poslednými´,“ dodal Řádek.
Okrem Igora Matoviča sa na 150. miesto kandidátky „postavil“ Milan Mazurek za hnutie Republika či Martin Klus za hnutie Sme rodina. Ďalej Alojz Hlina, ktorý kandiduje na kandidátke strany Sloboda a Solidarita (SaS). Populárne číslo sto bude na kandidátke strany Hlas – sociálna demokracia patriť Patrickovi Linhartovi či Miroslavovi Radačovskému na kandidátke Slovenskej národnej strany.
Rozhodnutie Klusa, ktorý v minulosti pôsobil v strane SaS, kandidovať za hnutie Sme rodina, politológa prekvapilo „Je to politická strana, ktorá svojou výbavou a programovou rétorikou je ideologicky inde ako Martin Klus. Ten vždy inklinoval viac k liberálnejším a jednoznačne prozápadne vymedzeným politickým stranám,“ uviedol Řádek.