Čína zažíva rozmach striebornej ekonomiky, ale môžu si to seniori dovoliť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čo by mali urobiť seniori, aby boli v pohybe i v zime
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Čína zažíva rozmach takzvanej striebornej ekonomiky. Spôsobuje to starnúca populácia druhej najľudnatejšej krajiny sveta. V Číne je viac ako 297 miliónov ľudí starších ako 60 rokov, čo predstavuje viac ako pätinu populácie, a očakáva sa, že do roku 2035 toto číslo presiahne 400 miliónov.

V krajine v ostatných rokoch narastá dopyt po službách a produktoch pre seniorov. Peking očakáva, že „strieborná ekonomika“ narastie do roku 2035 so súčasných siedmich biliónov jüanov na 30 biliónov.

Finančné možnosti čínskych seniorov sú otázne

Napriek tomu, mnohé spoločnosti v sektore služieb pre seniorov nemajú také tržby, aké by si predstavovali. Aj keď sa toto odvetvie pomerne rýchlo rozširuje, otázky naďalej visia nad finančnými schopnosťami mnohých starších Číňanov, ktorí pravdepodobne nie sú pre tento sektor príliš solventní spotrebitelia.

Podľa prieskumu z roku 2021 mali čínski seniori priemerný ročný príjem 11 400 jüanov, pričom vo vidieckych oblastiach to bola zhruba polovica. Viac ako desatina starších Číňanov žije pod hranicou chudoby.

V projekte zatiaľ vidia perspektívu

V krajine však projektu „striebornej ekonomiky“ dôverujú a tvrdia, že sa zatiaľ nachádza v počiatočnej fáze. Niektorí analytici vravia, že na rozbehnutie sektora sú potrebné daňové stimuly a investície do zaškolenia kvalifikovanej pracovnej sily, aby sa zvýšila kapacita trhu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať