Cichanovská žiada Európsku úniu o väčšiu podporu, za opozíciu si prevzala Sacharovovu cenu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
APTOPIX Belgium EU Sakharov Prize
Bieloruská opozičná líderka Svetlana Cichanovská počas svojho prejavu pri preberaní Sacharovovej ceny. Foto: SITA/AP

Bieloruská opozičná líderka Svetlana Cichanovská požiadala Európsku úniu, aby zvýšila podporu pre demonštrantov v jej domovine. Tí už niekoľko mesiacov protestujú proti výsledkom augustových prezidentských volieb, ktoré považujú za zmanipulované a žiadajú odstúpenie autoritárskej hlavy štátu Alexandra Lukašenka.

„Bez slobodného Bieloruska niet ani úplne slobodnej Európy. Žiadame Európu a celý svet, aby stáli pri Bielorusku,“ povedala Cichanovská v Bruseli po tom, ako si v mene bieloruskej opozície prevzala Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Cenu venovala obyčajným ľuďom

Tú udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu.

V minulosti cenu pomenovanú po sovietskom fyzikovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi získali aj juhoafrický prezident Nelson Mandela, exšéf OSN Kofi Annan a v roku 1989 aj Slovák Alexander Dubček.

Cichanovská venovala ocenenie obyčajným bieloruským občanom, ktorí sa nebáli vystúpiť proti Lukašenkovi a bojujú o lepšiu budúcnosť. V rukách pritom držala fotografie niekoľkých spoluobčanov.

Únia so sankciami neskončila

„Podpora demokracie a ľudských práv nie je zasahovanie, ale povinnosťou každej krajiny, ktorá rešpektuje samú seba. Vaša solidarita a mienka sú dôležité, ale dôležité sú aj skutky,“ dodala.

Protesty sa v Bielorusku konajú od prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov vyhral Lukašenko s 80 percentami hlasov. Bieloruské orgány tvrdo zakročili proti pokojným zhromaždeniam, z ktorých tie najväčšie prilákali až 200-tisíc ľudí. Bezpečnostné zložky zatkli viac ako 30-tisíc ľudí a tisícky boli obeťami bitiek a iného zlého zaobchádzania.

Európska únia už uvalila na Lukašenka a niekoľko desiatok predstaviteľov bieloruského režimu sankcie v podobe zákazu vstupu do EÚ a zmrazenia ich majetku, a je pripravená uložiť ďalšie. Tie by sa mali týkať nielen jednotlivcov, ale aj inštitúcií, podnikateľov a firiem.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander LukašenkoSvetlana Cichanovská