Chodníkový most v Spišskej Novej Vsi sa prepadol, zranila sa jedna žena (foto)

Spadol chodníkový most, Spišská Nová Ves
Chodníkový most pre chodcov a cyklistov v Spišskej Novej Vsi na Starosaskej ulici sa prepadol. 31. júla 2020 Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 31. júla, 17:00

Chodníkový most pre chodcov a cyklistov v Spišskej Novej Vsi na Starosaskej ulici sa v piatok približne o 4:30 ráno prepadol. Informovala o tom Polícia SR vo svojom profile na sociálnej sieti.

Podľa prvotných informácií polície sa na moste mala nachádzať jedna osoba, ktorá sa ľahko zranila. Ako agentúru SITA informoval Tomáš Repčiak zo spišskonovoveského mestského úradu, žena utrpela odreninu členka.

Mesto Spišská Nová Ves v súvislosti pádom mosta vyhlásilo mimoriadnu situáciu a zvolalo zasadnutie krízového štábu. Prvým krokom bolo zabezpečenie miesta príslušníkmi Hasičského záchranného zboru, Policajného zboru a mestskej polície na zabránenie ďalšej ujmy na zdraví a majetku obyvateľov mesta. O situácii bol informovaný správca vodného toku – Povodie Bodvy a Hornádu.

Požiadali o statický posudok havárie

„Požiadali sme o spracovanie statického posudku príčin havárie a technologického postupu s cieľom získať návrh na odstránenie spadnutého mosta. Až po spracovaní tejto expertízy sa budeme môcť vyjadriť k príčine vzniku havárie. Na základe výsledku posudku pristúpime k identifikácii technických stavov ostatných mostov,“ uviedol primátor mesta Pavol Bečarik a zároveň požiadal občanov o rešpektovanie zmien dopravnej situácie a dočasného dopravného značenia, a akceptovanie presmerovania pešieho koridoru na náhradnú trasu.

„Všetkým je nám ľúto, že došlo, našťastie, len k ľahkému zraneniu obyvateľky mesta. Šťastím v nešťastí je, že k udalosti došlo v skorých ranných hodinách, keď je výrazne nižší pohyb chodcov. Je to pre nás mementom, aby sme našu pozornosť prioritne upriamili na bezpečnosť obyvateľov Spišskej Novej Vsi pri pohybe po verejných priestranstvách,“ dodal primátor Bečarik.

Po spoločenských zmenách v roku 1990 mesto prevzalo od štátu (Okresná správa ciest) všetky mosty a lávky na svojom území bez akejkoľvek príslušnej technickej dokumentácie.

Nepriaznivý technický stav mnohých mostov

Postupne zabezpečilo vo vlastnej réžii spracovanie technickej dokumentácie, takzvaných mostných listov, a diagnostiku ich stavu. Na základe výsledkov zabezpečovalo postupné odstraňovanie závad na mostných telesách. Na predmetnom moste v minulosti vymenili povrch časti mosta a izoláciu.

Aj táto havária potvrdzuje dlhodobý nepriaznivý technický stav mnohých mostných stavieb na Slovensku, ktoré po páde socializmu prešli do správy obcí, miest a krajov bez finančného krytia nákladov na ich údržbu a prípadnú rozsiahlu rekonštrukciu.

Mesto Spišská Nová Ves i napriek tomu v minulom období zabezpečilo výstavbu nových mostov pri OC Tesco a Lidl, v mestskej časti Vyšný Hámor, v Novoveskej Hute na Kvetnej ulici, rekonštrukciu mosta na ulici Ing. O. Kožucha a lávky pri Panoráme.

Po zrútení pôvodného mosta po záplavách v roku 2010 pri závode Embraco sa významne podieľalo na získaní štátnych zdrojov na výstavbu nového mosta.

Polícia začala trestné stíhanie

Ako agentúru SITA informoval košický policajný hovorca Jaroslav Ličák, vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi začal v tejto súvislosti trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

Polícia miesto udalosti dôkladne zadokumentovala, privolaný bol aj dopravný projektant, ktorý vec konzultoval s vedením mesta a s dopravným inžinierom.

Ako dodal Ličák, ohrozenie cestnej premávky nenastalo. Priechod pre chodcov cez rieku Hornád je smerovaný k druhej pešej lávke vo vzdialenosti zhruba 150 metrov.

„K bezpečnému priechodu pre chodcov cez rieku Hornád bude vypracovaný dopravný projekt, ktorým bude obmedzená časť prejazdu vozidiel v jednom smere na úkor chodníka pre peších. Po jeho vypracovaní budú chodci smerovaní k priechodu cez rieku v jednom vyhradenom jazdnom pruhu, ktorý v súčasnosti používajú motorové vozidlá,“ uviedol Ličák.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR