Víkend bude o hodinu kratší, prejdeme zo zimného na letný čas

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
hodiny, zmena času
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Tento víkend sa bude opäť meniť čas, znovu prejdeme zo stredoeurópskeho, teda zimného času na letný.

V noci zo soboty 30. marca na nedeľu 31. marca si o 02:00 ručičky hodiniek posunieme dopredu na 03:00 a pospíme si tak o hodinu menej. Poslednýkrát by sme mali čas meniť v roku 2021.

Cieľ zavedenia letného času

Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla. Nevýhodou je porušenie biorytmu, čo mnohým ľuďom spôsobuje problémy. Zmenu času uplatňujú všetky európske krajiny okrem Ruska, Bieloruska, Islandu a Grónska.

Na území Slovenska letný čas po prvý raz zaviedli od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. Do polovice 90. rokov trval letný čas pol roka, no od roku 1999 sa Slovensko pripojilo k Európskej únii a stredoeurópsky letný čas trvá sedem mesiacov, od konca marca do konca októbra.

Striedanie časov sa skončí od roku 2021

EP v utorok podporil ukončenie striedania letného a zimného času od roku 2021. Obyvatelia členských štátov, ktoré sa rozhodnú pre letný čas, by si mali poslednýkrát posunúť ručičky hodiniek v poslednú marcovú nedeľu roku 2021.

Striedanie letného a zimného času sa v roku 2021 skončí, aký by si podľa vás malo nechať Slovensko?

V krajinách, ktoré si chcú ponechať štandardný zimný čas, by sa mali naposledy prestavovať hodiny v poslednú októbrovú nedeľu roku 2021. Europoslanci požadujú, aby Európska komisia v snahe zabrániť narušeniu fungovania jednotného trhu koordinovala rozhodnutia členských štátov o úprave ich vlastného času.

Podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny permanentný časový režim si Slovenská republika zvolí podľa výsledku rokovaní zástupcov ministerstva zahraničia s ostatnými členskými štátmi EÚ. Pri rokovaniach je totiž potrebná koordinácia medzi členskými štátmi, osobitne so susednými krajinami, aby sme sa vyhli komplikáciám napríklad pri cezhraničnom obchodovaní, preprave, komunikácii či cestovaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať