Železná dáma Paríža žiari už 127 rokov

6672156239_01bde2b717_b.jpg

Na svete snáď neexistuje romantickejšie miesto ako je Paríž. Približne 10-miliónová metropola je centrom umeleckého a módneho sveta a ročne ju navštívia davy turistov. Eiffelova veža je neodmysliteľným symbolom Paríža, za ktorým sa skrýva zaujímavá história.

Nie je žiadnym tajomstvom, že množstvo významných francúzskych autorov a umelcov bolo zásadne proti jej výstavbe.  V roku 1889 zverejnili spoločné vyhlásenie, v ktorom stálo, že nechcú aby bola krása mesta Paríž dotknutá práve touto železnou konštrukciou. Jedným z najvýznamnejších kritikov bol spisovateľ Guy de Maupassant, o ktorom sa údajne hovorí, že jedával výlučne v reštaurácii vo veži, pretože to bolo jediné miesto, odkiaľ nebolo Eiffelovku vidieť. S takýmito ťažkými začiatkami je naozaj pozoruhodné, že veža dodnes stojí a je jednou z najnavštevovanejších pamiatok na svete. Ročne ju navštívi viac ako 7-miliónov turistov.

Construction_tour_eiffel5.jpg

Eiffelova veža je vysoká 300,65 metra a váži úctyhodných 10 100 ton. Má svojich fanúšikov, ale aj odporcov, ktorí sa dodnes na ňu pozerajú skrz prsty. Každopádne je to súčasť modernej techniky a vrchol architektúry. Všetky iniciatívy, ktoré sa v minulosti objavili a ich hlavným cieľom bolo túto stavbu zastaviť, boli márne. Eiffelovku zvykli označovať ako „škaredý továrenský komín,“ alebo „nešťastne veľká pouličná lampa.“

4114302348_89281119ef_b.jpg

Svetlým bodom pre všetkých odporcov bol fakt, že zmluva obsahovala bod, podľa ktorého sa mala veža po dvadsiatich rokoch zbúrať ( 1909). K tomuto kroku však nikdy nedošlo. Parížania si na ňu po čase zvykli a všetky investície, ktoré si stavba vyžiadala,  sa po šiestich rokoch vrátili. Eiffelovke hrozilo zbúranie aj v roku 1944, keď nemecký Wehrmacht ustupoval z Paríža, Hitler prikázal, aby vežu pomocou náloži zničili. Dnes už vieme, že našťastie ani k tomuto kroku nedošlo. Údajne iba preto, lebo dôstojník, ktorý bol týmto rozkazom povolený, ho odmietol splniť. Našťastie.

Eiffel 1367664_960_720.jpg

S Eiffelovou vežou je spätých niekoľko zaujímavostí, ktoré sa oplatí poznať:

  • Maľuje sa raz za sedem rokov. Použije sa pri tom viac ako 60 ton farieb.
  • Tvorí ju 18.038 kovových častí = 7300 ton železa.
  • Gustav Eiffel, ktorý za touto unikátnou stavbou stojí, má na svedomí aj pýchu Ameriku. Sochu slobody.
  • Pri 75. narodeninách sa uskutočnilo lezenie horolezcov na vežu.
  • Zmeny klímy majú taktiež na Eiffelovku výrazný dopad. Ak pretrváva chladné počasie, veža sa dokáže zmenšiť takmer o 15 cm. Pri silnom vetre sa dokáže nakloniť až o 18 cm.
Eiffel tower at dawn paris 57e4343c91c36__880.jpg

Ako sa stavala dominanta Paríža?

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom