Zažite mrazivé dobrodružstvo v ľadovom hoteli na severe Švédska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: icehotel.com

ICEHOTEL v Jukkasjärvi vo Švédsku bol postavený v roku 1989, čím sa stal vôbec prvým hotelom svojho druhu na svete. Na trh teraz uviedol svoj nový apartmán s nádychom kráľovskej mágie.

Pre tých, ktorí radšej trávia dovolenku v teplom podnebí pod palmami, zrejme nebude návšteva ľadového hotela tou správnou voľbou. Avšak na tých, ktorí sa neboja výzev a nových dobrodružstiev, čaká odmena v podobe jedinečného a vzrušujúceho zážitku.

Asi 200 kilometrov severne od polárneho kruhu môžu návštevníci ľadového hotela ICEHOTEL vo švédskom meste Jukkasjärvi stráviť noc v ľadovom kráľovstve.

Foto: icehotel.com

Od umeleckej galérie až po hotel

Príbeh nezvyčajnej nehnuteľnosti sa začal v roku 1989 výstavou ľadového umenia. Najprv vzniklo veľké iglu ako výstavný priestor pre umelecké diela. Krátko na to sa však o možnosti ubytovania v ľadovom prostredí začali zaujímať prví potenciálni hostia. Práve to stálo za zrodom myšlienky postaviť prvý ľadový hotel na svete.

Dnes je ľadový hotel nielen najstarším svojho druhu, ale aj akousi obrovskou galériou umenia. Každá izba má svoje motto. Umelci z celého sveta premieňajú mrazivé spálne na honosne zariadené suity s ľadovými sochami a ďalšími kreatívnymi detailmi – a to každú zimu. Hotel sa totiž každoročne od svojho vzniku nanovo stavia a prestavuje.

Icehotel deluxe suite raindrop prelude.jpeg
Foto: icehotel.com

V októbri, keď teploty v Jukkasjärvi klesajú hlboko pod nulu, sa začína so stavbou. Stavebný materiál pre nezvyčajný hotel pochádza zo zamrznutej rieky Torne. Tony ľadu zmiešané so snehom sa potom premenia na steny, postele a sochy.

V roku 2016 bol v hoteli spustený stály areál vybavený solárnou chladiacou technológiou. Je otvorený po celý rok a ponúka bar, umeleckú galériu a niekoľko apartmánov.

Stelesnenie švédskej prírody

Prvý hotel na svete postavený zo snehu a ľadu teraz odhalil úplne nový apartmán, ktorý navrhol princ Carl Philip zo Švédska spolu so svojim obchodným partnerom Oscarom Kylbergom.

Dvojica patrí medzi 32 umelcov vybraných na vytvorenie najnovšej verzie sezónneho hotela s rozlohou 2 870 štvorcových metrov, ktorý tentoraz pozostáva z 12 umeleckých apartmánov, 24 ľadových miestností a jednej obradnej siene.

Icehotel a midsummer nights dream 1.jpeg
Foto: icehotel.com

Luxusná suita s názvom „Sen noci svätojánskej“ obsahuje kvetinové prvky a rastliny, ktoré majú stelesňovať panenskú prírodu Škandinávie. Steny zdobia ľadové bloky plné farebných kvetov, zatiaľ čo zo stropu visia mohutné ľadové lustre ukrývajúce pestrú flóru.

Bernadotte a Kylberg tvrdia, že ich cieľom bolo vytvoriť atmosféru odzrkadľujúcu oslavu letného slnovratu, ktorá je jedným z najslávnejších sviatkov vo Švédsku.

Arktické prostredie

Podľa oficiálnej webovej stránky hotela sa teplota vo vnútri pohybuje konštantne na mínus 5 až 7 mínus stupňov Celzia. Tí, ktorí si zarezervujú pobyt, dostanú špeciálne spacáky a taktiež „kurz prežitia“, ktorý im pomôže prispôsobiť sa mrazivému prostrediu.

Hostia, ktorí prenocujú, majú prístup do svojich izieb od osemnástej hodiny, avšak vykurovaná servisná budova hotela je v prevádzke nepretržite, takže v prípade potreby majú možnosť vrátiť sa do teplého prostredia.

Icehotel_art suite_you are here_design_elisabeth kristensen_dave ruane_photo_asaf kliger 4.jpeg
Foto: icehotel.com

Od doby, kedy ICEHOTEL prvýkrát otvoril svoje brány, sa vo svete objavilo množstvo nových ľadových hotelov ako napríklad kanadský Hôtel de Glace v blízkosti Quebecu či rumunský Hotel of Ice so sídlom v srdci pohoria Fagaras v rumunských Karpatoch.

ICEHOTEL otvoril svoju zimnú sezónu 10. decembra, ktorá potrvá až do 15. apríla 2022.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať