Zažite dobrodružstvá na Gemeri: Od Fialového Mora po Jasovskú Planinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Https___09a057466580f313e1c7fc1b3e873fdc.cdn_.bubble.io_f1708596268896x241422898875296450_dsc_0217_edite293c3pia.jpg

Leto si pýta zážitky a tie ponúka mnoho miest na Slovensku. Posuňte tento rok svoje “hranice” ďalej, prekročte svoju komfortnú zónu a zažijete skvelé veci. Dlhšia cesta do východnejších častí Slovenska je sama o sebe dobrodružstvom, ktorým začína objavovanie nepoznaných miest a vôní jedného z najkrajších regiónov Slovenska – Gemera.

História Gemera

Gemer, región nachádzajúci sa v srdci Slovenska, sa pýši hlbokými historickými koreňmi, ktoré siahajú až do praveku. Jeho bohatú banícku históriu odštartovalo stredoveké ťaženie striebra a iných vzácnych kovov, čo z tohto regiónu urobilo významné miesto na historickej mape Európy. Charakteristické hradné zrúcaniny a pôsobivé kaštiele z obdobia renesancie a baroka svedčia o jeho niekdajšom významnom postavení.

Dnes je Gemer vyhľadávanou destináciou pre tých, ktorí hľadajú spojenie histórie s prírodnou krásou. Región nie lenže oslavuje svoje bohaté dedičstvo prostredníctvom múzeí a kultúrnych podujatí, ale tiež ponúka rozmanité prírodné scenérie od vápencových jaskýň po zalesnené kopce, ktoré sú rajom pre turistov a milovníkov prírody. Lokálne remeslá a folklórne festivaly pridávajú k farebnosti regiónu, čím Gemer udržiava svoju kultúrnu vitalitu a pritahuje návštevníkov z celého sveta, ktorí chcú zažiť autentický slovenský vidiek.

Na severe Gemera sa rozprestiera Národný park Slovenský raj, ktorý susedí s Národným parkom Muránska planina. Tento park je domovom pre množstvo ohrozených druhov rastlín a živočíchov, a je známy svojím jedinečným krasovým reliéfom. Na juhu a juhovýchode Gemera bol v roku 2002 vyhlásený Národný park Slovenský kras, kde mnohé jaskyne a priepasti sú súčasťou svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Medzi kultúrno-historické pamiatky patrí hrad Krásna Hôrka, zrúcaniny hradu Muráň, rôzne kaštiele, z ktorých kaštieľ v Betliari je nepochybne najkrajší, ako aj mnohé kostoly, ktoré sú súčasťou Gemerskej vetvy Gotickej cesty.

Foto: https://objavte.com/
Foto: https://objavte.com/

Nechajte sa pohltiť fialovým morom

Polhodinu cesty východne od Košíc vás očarí príjemná vôňa levandule z farmy rodiny Pirovcovv Moldave nad Bodvou. Táto fialovo kvitnúca rastlina fascinuje ľudí už tisíce rokov – od starovekých Egypťanov, ktorí ju využívali pri mumifikácii, až po súčasnosť, keď si vážime jej regeneračné a upokojujúce účinky na telo i pokožku.

Levanduľová farma Zuzky a Ivana Pirovcov je rajom nielen pre včely a motýle, ale aj pre návštevníkov a milovníkov levandule. Od roku 2014 sa na farme venujú pestovaniu levandule, na ktorej krásnom poli rozkvitá a vonia viac ako 1400 sadeníc. V ponuke majú rôzne odrody, pričom dominuje levanduľa lekárska, z ktorej sa vyrábajú terapeutické produkty, sirupy, esenciálne oleje, džemy a dekoratívne predmety.

Prechádzka levanduľovým poľom je len začiatkom. Počas návštevy farmy vás manželia Pirovci oboznámia s pestovaním, strihaním a zberom levandule a jej ďalším využitím. Domov si odnesiete vlastnoručne vyrobený levanduľový veniec, kytičku, voňavé vrecúško alebo domáce výrobky, ktoré vám budú pripomínať nezabudnuteľnú atmosféru farmy.

Foto: https://objavte.com/
Foto: https://objavte.com/

Vyskúšajte si vytvoriť umenie s hlinou

V záhrade keramikárky Amálky, ktorej domáci ateliér sa nachádza v obci Háj, len desať minút cesty od Moldavy nad Bodvou, si máte možnnosť okúsiť modelovanie hlinou. Amália Holíková sa hrnčiarstvu venuje už 22 rokov a vytvára úžitkovú keramiku, kópie pravekej keramiky a stavia keramické vypaľovacie pece. V jej kurzoch máte možnosť priamo zažiť umenie práce s hlinou, či už na hrnčiarskom kruhu alebo pri ručnom modelovaní.

V ateliéri Amálky zistíte, že práca s hlinou je zručná a cielená činnosť vyžadujúca dômyselné techniky. Amália vás oboznámi s rôznymi spôsobmi výpalu keramiky, vrátane fascinujúcej japonskej techniky RAKU. Pri tejto technike sa keramika vypaľuje v plynovej peci až do 1050 stupňov, potom sa žeravá vkladá do pilín v redukčnom prostredí, čo vedie k neopakovateľným zmenám farieb glazúry.

Každý výpal je prekvapením a každý kúsok je unikátny. Okrem RAKU máte v ateliéri k dispozícii tri hrnčiarske kruhy, vrátane jedného tradičného, dreveného s nožným pohonom, ktorý poskytne cvičenie pre všetky vaše končatiny.

Foto: https://objavte.com/
Foto: https://objavte.com/

Objavujte anjelskú cestu

Nepremeškajte príležitosť na prechádzku do malebného údolia Miglinc v Slovenskom krase, kde vás na konci cesty očakáva rozsiahly jabloňový sad. Z obce Háj sa môžete vydať po modrej turistickej značke, známej ako Anjelská cesta. Cesta vám odhalí fascinujúcu prírodu Gemera, vrátane Jasovskej planiny, južnej časti Zádielskej planiny a poskytne výhľady na Turniansky hrad.

Sprievodcom na tejto túre je Radoslav Medzihradský, IT špecialista, ktorý vo svojom voľnom čase vyhľadáva relax v prírode. Radoslav organizuje túry po celom Slovensku a Jasovská planina je jedným z jeho obľúbených miest.

Najzaujímavjšou časťou túry je údolie Miglinc s bývalým poľovníckym zámočkom rodiny Keglevichovcov z 19. storočia a pamätníkom padlých maďarských vojakov. Opekačka v rozľahlom jabloňovom sade dodáva tejto približne hodinu a pol trvajúcej prechádzke, vhodnej aj pre rodiny s deťmi, dokonalý záver.

Foto: https://objavte.com/
Foto: https://objavte.com/
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať