Z prírodnej katastrofy turistická atrakcia: Podzemné jazero Melissani v Grécku láka turistov z celého sveta

Melissani Cave - Kefalonia
Foto: ilustračné, Getty Images

Jeden z najpozoruhodnejších prírodných divov Grécka nájdete na ostrove Kefalonia. Jazero Melissani, ktoré sa nachádza pod zemou v obrovskej jaskyni, očarí návštevníkov svojou priezračnou azúrovou vodou. Jeho vzniku však predchádzala prírodná katastrofa.

Úchvatný prírodný úkaz leží neďaleko mestečka Karavomylos na gréckom ostrove Kefalonia. Ide o obrovský podzemný jaskynný systém, v ktorom sa nachádza očarujúce jazero Melissani patriace ku hlavným turistickým atrakciám ostrova.

To, čo urobilo z jazera Melissani magnet pre návštevníkov, je jeho jedinečná poloha – jaskyňa, v ktorej sa jazero nachádza, má totiž v strope obrovskú dieru. Presvitajúce slnečné lúče odrážajúce sa od hladiny jazera tým dokonale dotvárajú magickú atmosféru, ktorá na tomto mieste panuje. Podľa portálu Visit Greece bol vznik jaskyne podmienený eróziou pôdy a rozkladom mäkkého vápenca.

Vytvorené katastrofou

Jaskyňa toho v sebe však okrem jazera Melissani ukrýva omnoho viac. Podľa portálu Discover Greece sa v nej nachádzajú aj stalaktity staré až 20 000 rokov a taktiež malý ostrov uprostred jazera, na ktorom boli kedysi objavené vzácne historické artefakty. Ak chcete toto čarovné miesto čo najlepšie preskúmať, mali by ste si zarezervovať prehliadku so sprievodcom, ktorý vás na malom člne privedie k tým najkrajším zákutiam.

V závislosti od fázy dňa a uhla dopadu svetla mení jazero svoje farby skutočne fascinujúcim spôsobom. Táto okolnosť je však následkom katastrofy. V roku 1953 zasiahlo Kefalóniu mohutné zemetrasenie, ktoré zničilo takmer všetky budovy na ostrove a v dôsledku otrasov sa zrútila aj časť stropu jaskyne Melissani. Táto smutná tragédia po sebe teda zanechala aj niečo pozitívne – jedinečný prírodný úkaz, ktorý v súčasnosti chodia obdivovať ľudia z celého sveta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom