V ktorých európskych krajinách môžete očakávať strety s medveďmi?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brown bear looking from behind the tree in spring nature
Brown bear, ursus arctos, looking from behind the tree in spring nature. Large predator hinding in green forest. Big mammal standing in woodland. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Medvede sú súčasťou európskej fauny, najmä v horských a lesnatých oblastiach. Kým na Slovensku sú strety s týmito zvieratami relatívne bežné, existujú aj ďalšie európske krajiny, v ktorých by ste ich mohli stretnúť aj na frekventovanejších turistických chodníkoch. Ktoré krajiny sú to? 

1. Rumunsko

Rumunsko hostí najväčšiu populáciu hnedých medveďov v Európe, sústredenú predovšetkým v Karpatách. V týchto horských oblastiach je viac ako 6,000 medveďov, čo vedie k častým stretnutiam medzi medveďmi a ľuďmi, najmä v oblastiach blízko hustých lesov. Cestovatelia by mali byť obzvlášť opatrní v národných parkoch, ako sú Piatra Craiului a Bucegi. Odporúča sa nosiť medveďom zvukové odpudzovače a dodržiavať pokyny na zabezpečenie potravín.

Wild bear in the Carpathians on the highway
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

2. Slovinsko

Slovinsko má stabilnú populáciu medveďov, ktorá sa pohybuje okolo 1,000 jedincov, sústredených hlavne v Kočevskom lese a v Alpách. Ako návštevník je dôležité vedieť, ako postupovať pri stretnutí s medveďom a ako uchovávať potraviny na turistických chodníkoch. Vláda uskutočňuje rôzne edukačné programy a informačné kampane zamerané na znižovanie konfliktov medzi medveďmi a ľuďmi.

Beautiful evening view of a bridge crossing over Soca River, one of the most beautiful European rivers running through the Soca Valley near Triglav National Park in Slovenia.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

3. Fínsko

Fínsko, najmä jeho severné a východné časti, je známe veľkými lesmi, ktoré sú domovom pre viac ako 2,000 hnedých medveďov. Tieto oblasti sú populárne pre turistiku a pozorovanie divokej prírody. Pravidlá pre turistov zahŕňajú používanie medvedích boxov na potraviny a dodržiavanie bezpečnostnej vzdialenosti. Medveď v týchto oblastiach je spravidla plachý, ale pripravenosť a rešpektovanie jeho priestoru je kľúčové.

European brown bear in a forest scenery. Brown bear in a forest landscape.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

4. Francúzska časť Pyrenejí

Medveďa populácia v Pyrenejách je výsledkom úspešných programov na obnovenie tohto druhu v oblasti. Aktuálne v týchto horských regiónoch žije približne 50 jedincov hnedého medveďa. Aj keď je pravdepodobnosť stretnutia s medveďom v Pyrenejách nižšia v porovnaní s inými európskymi lokalitami s vyššou hustotou medveďov, stále existujú isté riziká spojené s prítomnosťou týchto zvierat v prírode. Turisti by mali byť dobre informovaní a pripravení na akékoľvek potenciálne stretnutie. Lokálne úrady a organizácie aktívne pracujú na vzdelávaní verejnosti o správnom správaní v divočine a na túrach. Poskytujú návody a odporúčania, ako sa vyhnúť konfliktom s medveďmi a ako reagovať v prípade nečakaného stretu, čím zabezpečujú bezpečnosť turistov aj ochranu medveďov.

Ordesa
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať