Slávny Orient Express sa vracia do Talianska s luxusným vlakom La Dolce Vita

Orient_express_la_dolce_vita_train_exterior.jpg
Foto: Orient Express

Orient Express La Dolce Vita by mal privítať prvých cestujúcich v roku 2023.

Georges Nagelmackers, dedič najstaršej belgickej banky, pred viac ako 150 rokmi rozpoznal potenciál vznikajúceho masového turizmu spojeného s rozkvetom buržoázie počas obdobia Belle Époque a vynašiel pravdepodobne najznámejší luxusný vlak na svete – slávny Orient Express. Taktiež stál za vznikom hotela Pera Palas v Istanbule, kde Agatha Christie napísala svoj detektívny román „Vražda v Orient Expresse“.

V roku 1883 začal vďaka Nagelmackersovi premávať aj Rímsky expres, ktorý spájal Anglicko s Talianskom cez Azúrové pobrežie a ponúkal cestujúcim impozantné panoramatické výhľady, čo bolo na tú dobu veľmi avantgardné.

Orient_express_restaurant.jpg
Foto: Orient Express

Orient Express je teraz pripravený na veľkolepý návrat do Talianska vďaka spolupráci so spoločnosťou Arsenale Spa, ktorá v júni predošlého roku spustila projekt „La Dolce Vita“. Má pritom ísť o luxusné, pomalé a udržateľné cestovanie po historických trasách a zaujímavých destináciách na Apeninskom polostrove.

Hotel Orient Express

Od roku 2023 bude šesť vlakov premávať pod názvom Orient Express La Dolce Vita na ikonických trasách cez 14 talianskych regiónov, ktoré budú spájať Rím s Parížom, Istanbulom a Splitom. V Taliansku má vlak premávať celkovo po 16 000 kilometroch tratí, z ktorých 7 000 nie je elektrifikovaných.

Hlavné mesto Talianska však bude obohatené ešte o jednu novinku. V roku 2024 totiž v Ríme svoje brány otvorí úplne prvý hotel Orient Express Minerva. Ten sa má nachádzať v bývalom paláci Palazzo Fonseca zo sedemnásteho storočia, ktorý spoločnosť Arsenale vlastní a v priebehu nasledujúcich piatich rokov tam plánuje investovať približne 230 miliónov eur.

Orient_express_lounge.jpg
Foto: Orient Express

Hotel v Ríme s 93 izbami, 24 apartmánmi a kúpeľmi Guerlain bude prvým hotelom pod záštitou tejto značky, pričom spoločnosť v budúcnosti plánuje expandovať aj do Londýna, Parížia, Milána či Florencie.

Šarm šesťdesiatych rokov

Interiér vlakov navrhlo milánske dizajnérske štúdio Dimorestudio a vníma sa ako pocta rímskemu „la dolce vita“ zo 60. rokov 20. storočia. Zariadenie dvanástich luxusných kajút, 18 apartmánov, Honor Suite a reštaurácie je značne ovplyvnené štýlom majstrov talianskeho dizajnu v 60. a 70. rokoch predošlého storočia.

Trasy ponúkajú pobyty na jednu až tri noci. Na severe sa La Dolce Vita zastaví v Benátkach, ale v itinerári sú aj oblasti ako Langhe, Mantova a Dolomity. Vlak bude premávať cez Umbriu do Montalcina, Sieny a Florencie, pričom stredobodom záujmu má byť južná Sicília s cestou pozdĺž západného pobrežia po železničnej trati Palermo – Trapani. Trasa má viesť aj do Matery, Kampánie, Neapola, Pompejí a Paestumu.

Orient_express_suite.jpg
Foto: Orient Express

Výlet slávnym Orient Expressom však nebude žiadnou lacnou záležitosťou, pričom ceny sa majú pohybovať okolo 2 000 EUR na osobu a noc.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom