Poznáme konečný dátum výstavby barcelonskej Sagrady Familie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nativity facade of Sagrada Familia cathedral in Barcelona
Cathedral of La Sagrada Familia. It is designed by architect Antonio Gaudi and is being build since 1882. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Bazilika de la Sagrada Familia, známa ako Sagrada Familia, je najväčší nedokončený rímskokatolícky kostol na svete. Táto ikonická stavba v Barcelone je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie v Španielsku. Po viac ako 140 rokoch má byť konečne finalizovaná jej výstavba, referuje portál Sagrada Familia.

Bude najvyššia spomedzi všetkých

Táto ikonická stavba v Barcelone je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie v Španielsku. Hlavný architekt Antoni Gaudí zasvätil tomuto projektu celý svoj život a napriek tomu bola v čase jeho smrti dokončená menej ako štvrtina baziliky.

Ak by si navštívila/a túto katedrálu dnes, stále by ti fotky narúšali žeriavy, ktoré pracujú na dokončení výstavby. V súčasnosti sa očakáva, že Sagrada Familia bude dokončená v roku 2026, v deň stého výročia Gaudího smrti. Po dokončení veží sa Sagrada Familia stane najvyššou katedrálou na svete.

Sagrada Familia Cathedral in spring, Barcelona, Spain
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Prečo dokončenie chrámu Sagrada Familia trvá tak dlho?

  • Gaudího komplikované návrhy: Gaudí nebol priemerný ani vo svojich schopnostiach, ani vo svojich snoch o Sagrade Famílii. Vytvoril architektonický návrh založený na zakrivených líniách a geometrických tvaroch, ktoré sa nachádzajú v prírode.
  • Gaudího smrť: Gaudího náhodná smrť v roku 1926 projekt zmarila. V tom čase bola dokončená len štvrtina katedrály.
  • Španielska občianska vojna: V roku 1936 počas občianskych nepokojov sa do katedrály vlámali anarchisti, ukradli plány a zničili kryptu kostola. Práce sa obnovili až po skončení nepokojov v roku 1939.
  • Manažérska nestabilita: Plány viackrát zmenili majiteľa, pričom v rokoch 1939 – 1985 sa vystriedali štyria rôzni architekti.
  • Prestavba postavených častí: Do roku 2019 boli časti dokončené začiatkom 20. storočia také staré, že ich bolo potrebné zrekonštruovať.
  • Covid-19: V roku 2020, keď udrela pandémia, bola výstavba zastavená a aj návštevy do baziliky. Výstavba sa obnovila v júni len s obmedzeným počtom pracovníkov.
Aerial view of Barcelona city skyline and Sagrada Familia Cathedral at sunrise. Eixample residential famous urban grid. Cityscape with typical urban octagon blocks. Catalonia, Spain
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Bude chrám kompletne dokončený do roku 2026?

Najväčšia atrakcia Barcelony, chrám Sagrada Familia, opakovane nedodržiava termín dokončenia a stala sa najdlhším architektonickým projektom na svete. Za 140 rokov pomalého postupu stavba konečne nabrala na obrátkach, ale dve lokácie môžu byť do roku 2026 stále nedokončené. Samotný generálny riaditeľ Sagrady Familie odhaduje, že projekt môže byť úplne dokončený až v rokoch 2030, 2035 alebo 2040.

Lacné letenky do Barcelony kupuj TU 

Tour tourism in Barcelona, Guell park city landscape view in Spain
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať